Sivrihisar Nasreddin Hoca Huzurevi'nde Kandil programı düzenlendi Sivrihisar Nasreddin Hoca Huzurevi'nde Kandil programı düzenlendi

Ünlü Türk girişimci ve fütürist Alphan Manas, otomotiv sektörünün geleceği hakkında çarpıcı öngörülerde bulundu. Manas, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tüketici elektroniği ve otomobil üreticileri arasındaki sınırların giderek bulanıklaşacağını belirterek, bu alanlarda radikal değişikliklerin yaşanacağını vurguladı.

alphan-manas-kimdir.png

Manas'a göre, önde gelen tüketici elektroniği firmaları Apple, Xiaomi, Huawei gibi şirketler, otomobillerin üst gövde ve iç tasarımlarını kendileri yapacak ancak üretimi Foxconn ve Çin'de ayakta kalacak 2-3 "Skateboard" şasi üreticisine bırakacaklar. Bu, otomotiv sektöründe bir paradigma değişikliğinin habercisi olarak görülüyor.

Özellikle otonom araçlara geçişle birlikte otomobiller, içinde yaşanacak "Pod"lara dönüşecek ve bu, bazı otomobil üreticileri ile tüketici elektroniği firmalarının birleşmesine yol açacak. Manas, bu trendin ilk olarak Güney Kore'de LG, Hyundai ve KIA ile başlayacağını, ardından Japonya'nın Sony, Toshiba, Toyota, Honda, Mazda ve Subaru gibi firmalarıyla devam edeceğini öngörüyor.

Avrupa Birliği'nde ise sahneye sadece Stellantis ve Volkswagen'in kalacağını, Renault, Mercedes, Ford gibi markaların bu devler tarafından satın alınacağını belirten Manas, lüks otomobil üreticileri Ferrari ve Lamborghini'nin ise tasarıma yöneleceğini ve otomotiv dışı alanlarda faaliyet göstereceğini ifade ediyor.

'TOGG ALT MARKA OLACAK'

Türkiye'nin yerli otomobil girişimi TOGG ile ilgili de çarpıcı bir tahminde bulunan Manas, TOGG'un BYD, Chery veya Tesla tarafından satın alınabileceğini ve satış şartına bağlı olarak bir alt marka olarak üretilebileceğini belirtiyor.

Manas, ayrıca Tesla'nın Semi modelinin bir alt versiyonu olan ve karavan özellikli "Semi RV"yi çıkaracağını, bu araçların otonom özelliklerle donatılacağını ve çok katlı otopark/yaşam merkezlerinde park ederek ortak yaşam merkezlerinden yararlanacağını öne sürüyor.

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi