Yaoılan açıklamada;

''14 Mayıs 2023'te  yapılan Cumhurbaşkanı  ve 28. Dönem Milletvekili seçimi sonucunda, siyasi partilerin ittifakları ile Meclis aritmetiği değişmiş; yalnız kadınları "sahiplendirmeyi" hedefleyen,  6284 sayılı Kanun ve    kadının miras hakkına göz diken  Hüda Par ile milli eğitimde "ahiret öncelikli eğitimi"   uygulayacaklarini belirten  Yeniden Refah Partisi gibi kadın düşmanı  iki parti Meclise girmiştir. Kadını ötekileştiren, ikinci sınıf insan olarak gören, gerek çalışma hayatı ve gerekse sosyal yaşamdan kopararak ev içine hapsetmeye çalışan bir anlayış ile karşı karşıyayız. Kadına yönelik şiddetle mücadelede en güçlü dayanağımız olan 6284 sayılı  Kanunda düzenleme yapmak isteyen  mevcut iktidar tarafından da  desteklenen bu anlayış, önümüzdeki günlerde  hepimizi büyük tehlikelerin beklediğini göstermektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez ikinci tura kalan bir seçim sürecine gidiyoruz.  14 Mayısta yapılan Cumhurbaşkanlığı  ve Milletvekilliği seçimlerinde , Meclis çoğunluğu cumhur ittifakının lehine görünse de uygulanan Başkanlık rejiminde bu çoğunluğun bir önemi bulunmamaktadir. Zira Bakan, Vali,  rektör,  yargı mensuplari vb. atamaları,  toplumsal yaşamımızı ilgilendiren pek çok Karar ve Kararname Cumhurbaşkanı tarafından bir gece yarısı imzalanmış ve ülke tek adam rejimi ile yönetilmistir.

Yaşanan ekonomik kriz, halkin giderek yoksullaşması, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin hız kesmeden devam etmesi, erken yaşta evliklikler, örtbas edilmek istenen cemaat yurtlarında taciz ve cinsel saldırılar artık dönüşüm  ve değişimin gerçekleşmesinin bir zorunluluk haline geldiğini göstermektedir.  İşte tam da bu  nedenle, 28 Mayıs pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi özellikle biz kadınlar ve çocuklarımız için son derece önemlidir.

Bu ülkenin yurttaşları ve kadınlar olarak yaşamlarımıza yönelik  tehlikelerin farkındalığıyla 28 Mayısta sandığa gitmeliyiz.  Eşitlik için,   haklarımız ve hayatlarımız  için, nafaka ve  miras hakkımız için,  6284 sayılı Kanun için, demokratik ve sosyal hukuk devletinde yaşama irademizi ortaya koymak için bu ülkenin tüm yurttaşları olarak hepimizin sandığa gitmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.

TMMOB Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu  olarak; değişimi destekliyor, demokrasiye, eşitliğe,  hukukun üstünlüğüne inanıyor, tüm  vatandaşlarımızı    oyumuza ve sandığımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

28 Mayısta Sandık Başına'' denildi.