Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK'ya belge getiren herkesin maaş alabileceğini duyurdu, kronik hastalıklarla mücadele edenlere yönelik aylık 5 bin 100 lira nakit yardım desteği verilecek.

Başvurular doğrudan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yapılacak ve hastaların sağlık durumları detaylı bir şekilde incelenecek, ardından yardımın verilip verilmeyeceğine karar verilecek.

Bu maddi destek, kronik hastalığı olan bireylere ekonomik destek sağlayarak yaşam kalitelerini artırmayı amaçlıyor.

Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen yeni sosyal yardım miktarları da kamuoyuyla paylaşıldı. Kronik hastalık yardımı sürecinde vatandaşlar, başvuru şartlarını, yardım miktarlarını ve başvuru sürecini araştırmaya başladılar.

Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya cihaza bağlı yaşayan bireylere her ay ek ödemeler yapılacağını açıkladı. Başvuru yapacak vatandaşların, hastalıkla ilgili raporlarını sisteme girmelerinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Ayrıca, belirlenen destek tutarına ek olarak, hastaların yaşadığı hanelere yüzde 5 ek ödeme yapılacağını belirtti. Bu şekilde, kronik hastalıklarla mücadele eden bireylere daha kapsamlı bir destek sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi