Milyonlarca tiryakiyi etkileyecek yeni bir gelişme yaşandı. Her 6 ayda bir gelen ÖTV zamlarının hesaplanışında değişikliğe gidilmesi düşünülüyor. ÖTV zammında yeni hesaplama ile en ucuz sigara fiyatlarında değişiklik yaşanabilir.

HaberTürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, sigarada oransal verginin yüksek olması nedeniyle, vergiye yapılan her 1 TL'lik artış sigara fiyatını 5,2 TL yükseltiyor.

Yeni dönemde, yılbaşında olduğu gibi vergi oranının düşürülüp, bir paket sigarada yer alan maktu ve asgari maktu vergilerin artırılması planlanıyor. Bu değişiklikle birlikte, sigara şirketlerinin ÖTV artışından kaynaklanan maliyet artışını sigara fiyatlarına yansıtmak için 10 TL yerine muhtemelen 5 TL zam yapabilmesi mümkün hale geliyor.

Sigara 7-1

GELEN SON ZAMLAR

ÖTV kanunları gereği, sigara ve alkollü içeceklerde Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) kadar artış yapılıyor. Haziran ayı enflasyon verilerine göre yıllık ÜFE artışı %50,09 ve 6 aylık ÜFE artışı %19,49 olarak gerçekleşti. Şu anda sigarada asgari maktu vergi sigara başına 1,4249 TL, 20 sigaralık pakette toplamda 28,5 TL olarak hesaplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, %20'lik artışla paket başına asgari maktu vergiyi 34,2 TL olarak belirlemişti.

Sigaranın perakende satış fiyatı, satış fiyatının %57'sinin asgari maktu vergiden az olmaması koşuluyla belirleniyor. Şu anda en düşük sigara fiyatı 56 TL iken, 10 TL'lik bir vergi artışı doğrudan en düşük sigara fiyatını 66 TL'ye çıkaracak.

Önceki düzenlemelerde olduğu gibi, yeni düzenlemede de oransal vergi oranının düşürülüp maktu vergilerin artırılmasıyla sigara fiyatlarındaki enflasyon etkisinin azaltılması hedefleniyor. Bu değişiklikle, sigaraların perakende satış fiyatına olan maliyet artışı 7,5'ten 5,2'ye indirilmiş olacak. Yani, her 1 TL'lik maliyet artışının sigara fiyatına yansıması 7,5 TL yerine 5,2 TL olacak şekilde düzenlenecek.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi