Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), malulen emeklilik için değerlendirilen hastalıkların listesini açıkladı. Bu listede yer alan 18 hastalıktan birini atlatanlar veya sahip olanlar, emeklilik haklarından hemen yararlanabilecekler.

Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre, sağlık sorunları sebebiyle iş yaşamından ayrılmak durumunda kalan bireylere erken emeklilik fırsatı sunulmaktadır.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

Malulen emeklilik kapsamında değerlendirilen hastalıklar kişilere ciddi hayatı tehlike veya artık iş bulma ihtimali düşük olan kişilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu yüzden her hastalık malulen emekliliği gerektirmez. 

Listede olanhastalıklar, bireyde iş gücünde %60 ve üzerinde bir engel getirmelidir. Ancak mevzuata göre, bu haktan faydalanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sigortalı çalışan kişinin en az 10 yıl çalışmış olması ve yine en az 1800 günlük prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor.

SGK GÜNCEL LİSTEYİ YAYIMLADI

SGK, malulen emeklilik kapsamında değerlendirilen hastalıkların listesini açıkladı. Bu 18 hastalıktan birine yakalanıp sağlık durumu bozulan veya rapor alan bireyler için erken emeklilik fırsatlarından yararlanacakların detayları belli oldu.

SGK'NIN YAYINLADIĞI HASTALIKLARIN LİSTESİ

AIDS
Tüberküloz
Siroz
Zeka geriliği
Şizofreni
Bipolar bozukluk
Multipl skleroz (MS)
Serebral palsi
Felç
Uzuv kayıpları
Demans
Görme kaybı

Kanser
Epilepsi
Parkinson hastalığı
Beyin tümörleri
Behçet hastalığı
Organ nakli (kemik iliği hariç)

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi