Ben Berra Sözeri Abbas. 1995 Eskişehir doğumluyum. 12 yaşımdan beri tamamen sanatla uğraşıyorum. Profesyonel olarak ilk olarak lisede resim eğitimi aldım. Ardından Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü bitirdim. Şu anda ise çalışmalarıma Utila Fortis adlı atölyemde devam ediyorum. Eğitim hayatımı Eskişehir’de tamamladım hiç buradan ayrılmadım diyebilirim. Utila Fortis aslında ‘Hayallerin Sanata Dönüştüğü Yer’ fikriyle yola çıktı. Alanım resim olduğu için başta resim geliyor ancak annemin de konseptiyle beraber sanat bebekleri üzerine de yoğunlaştık. En çok bu konuda ilerliyor ancak bunun dışında nakış, kot boyama gibi insanların burada yağabileceği ve ardından keyifle evlerine dönebileceği tüm atölyeleri yapıyoruz. Seramik, çini, çocuk atölyeleri ve ebeveyn-çocuk atölyelerimiz de var.

12 yaşında resimlerim satılmaya başladı

İş hayatına çok erken yaşlarda atıldım. Kurumsallaşmaya giden yol biraz farklıydı ancak 12 yaşında resime başladığımda hemen ardından resimler satılmaya başladı. Lisede de satışlarım devam etti. Üniversiteye başladığında sergilerin artışıyla beraber hem resim satışı hem de atölye çalışmalarına başladım. Öğrencilerle özel ders gibi gidiyordu. Daha sonra Utila Fortis’i kurdum. Daha büyük bir kitleye hitap edebilmek adına bu yolu seçtim. Küçük yaşlardan beri işim aslında hobimdi. Bunu hep kazanca dönüştürebildim. Ancak konuya sadece para odaklı bakmadım gönüllü pek çok faaliyette de bulundum.

Multidisipliner bir sanatçıyım

Bireysel olarak alanım resim. Ancak pek çok alanla yani multidisipliner bir sanatçıyım diyebilirim. Minik heykel bebekler yapıyorum. Bunlar tamamen sanat nesnesi olarak kullanılıyor. Oynamak için çok uygun nesneler değiller. Bir resimle ne kadar oynarsanız bu bebeklerle de o kadar oynamanızı bekliyoruz. Keçe çalışmaları yapıyorum. Ayrıca başka art craft ürünlerde çalışıyorum. Seramikle de ilgileniyorum arkadaşlarımın destekleriyle. Nakış da çalışıyorum profesyonelleştiğim bir alan değil ancak işlerime dahil ediyorum. Böylelikle multidisipliner çalışmalar yürütüyorum.

Hikayeleri olması çok önemli

Sanat bebekleri aslında Eskişehir’de çok çok yaygın. Çok iyi bir hocamız var. Bence burada Eskişehir’in çok büyük bir şansı var. Sanat bebekleri Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başlayan bir şey ve bence İstanbul’dan sonra Eskişehir bunun merkezi. Çok farklı malzemeler kullanılabiliyor. Başlıca yün, keçe ve elyaf ya da polimer gibi havayla kuruyan kil gibi materyaller kullanılarak bebek ve heykel yapımı gibi düşünebiliriz. Bireysel olarak önemli olmasını istediğim şey bir bebekten ayıran kısmı benim için daha çok hikayeleri olmasına önem veriyorum. Bir sanat eseri yaparken hikayeleri olması gerekmez plastik değerler açısından da değerlendirilebilir. Ancak ben yaptığım tüm çalışmalarda bir hikaye alt metni olmasını önemsiyorum. Yaptığım bebeklerin görünüşleri, detayları her şeyini ben yapıyorum ve hepsine birer hikaye yazıyorum.

Farklı sektörlerde de Utila Fortis’i görebiliriz

Burada sadece sanat üretmek bana yeterli gelen bir şey değil kişisel gelişimim ve kişisel sanat yolculuğum için. Yaptığım pek çok alternatif alan var. Bu sadece sergi açmak değil. Tasarımlar yapıp etkinliklere katılıyorum. Kendimi duyurabileceğim başka alanlar üretiyorum. O alanları keşfedip içine dahil olamaya çalışıyorum. Utila Fortis sadece arts and craft değil böyle geçiyor ama ben Utila Fortis’i başka alanlara da yaymayı düşünüyorum. Saha farklı sektörlerde olabilir. Bir gün bir otel yada restoran olarak insanların karşısına çıkabilir. Ama mutlaka sanatı bir şekilde hayatınıza dahil edebileceğiniz alanlar sunmasını istiyorum. Burada kalmasını istemiyorum sadece büyürken farklı sektörlerde de olmasını istiyorum. Çünkü bu bizim için bir keşfetme süreci oldu daha birçok şey keşfedilebilir gibi geliyor bana.