Gezerken bunu yapanlara büyük şok: 387 bin lira ceza yazılacak Gezerken bunu yapanlara büyük şok: 387 bin lira ceza yazılacak

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye'nin deprem riskiyle ilgili uyarılarını sosyal medya üzerinden sık sık paylaşıyor. Son paylaşımında jeotermal alanlara vurgu yaparak, "Her deprem yeni bir enerji, bir jeotermal doğuştur" dedi.

AFYONKARAHİSAR DA LİSTEDE

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Prof. Dr. Ahmet Ercan, 7 büyüklüğündeki depremleri işaret ederek Afyon, Germencik, Nazilli, Aydın, Denizli, Buharkent, Salihli, Bursa, Balıkesir, Simav, Dikili, Gümüldür, Erzincan, Erzurum, Ladik ve Bolu gibi illeri örnek gösterdi.

"HER DEPREM YENİ BİR ENERJİ"

Prof. Dr. Ahmet Ercan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Jeotermal alanlar, M7 büyüklüğündeki depremlerin sıklıkla yaşandığı yerlerdir. Bu iller, uzun bir süredir jeotermal etkinliklerle bilinmektedir. Her deprem, yeni bir enerji ve jeotermal aktivite doğurur."

ESKİŞEHİR DE FAY HATTININ ÜZERİNDE 

Türkiye'de Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), Doğu Anadolu Hattı (DAF), Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) olmak üzere üç büyük fay hattı bulunuyor.

Deprem haritasında kırmızı renkte görülen iller birinci derece deprem bölgesi, pembe renkte olanlar ikinci derece riskli bölge, sarı olan iller üçüncü dereceden deprem bölgesi olarak geçiyor. Eskişehir İnönü İlçesi ise aktif fay hatlarının üstünde bulunuyor. Uzmanlar İnönü içinde zaman zaman uyarılarda bulunuyor. 

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi