Başvuran alacak: Bankalar borcu olanlara bu parayı verecek Başvuran alacak: Bankalar borcu olanlara bu parayı verecek

İbrahim Kahveci, gündemin en merak edilen konularından biri olan asgari ücretin 2024 yılında asgari ücretin ne olacağına dair çarpıcı tahminlerde bulundu. İlk toplantı bu tarihte olacak

Ocak 2024 tarihinde açıklanacak asgari ücret için ilk Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı 12 Aralık tarihinde gerçekleşecek. Ekonomi yazarı Kahveci'nin açıklamalarına göre, Türkiye'de asgari ücret 300 - 500 dolar arasında yer alıyor. Refah anlamında bir gelişmenin kaydedilmediğini işaret etti.

TL 28

Açlık sınırına göre asgari ücret oranı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2024 yılında ara zam yapılmayacak açıklamasının ardından, piyasanın en güvenilir ekonomistlerinden olan İbrahim Kahveci bu düşünceden yola çıkarak tek zam yapılacağını öngörüyor. Yılbaşında gelecek zamla 1 yıl geçirecek asgari ücret hesabını paylaştı.

Günümüzde açlık sınırı 14 bin 26 TL'ye yükseldi. Aralık ayı artışıyla birlikte (geçtiğimiz sene yüzde 4.4) yüzde 40 enflasyon artışıyla beraber artan açlık sınırının önümüzdeki yıl aralık ayında 19 bin 636 TL'ye kadar yükselebileceğini işaret etti.

TL 44

Net rakam bu olacak

Enflasyon konusunda yapılan açıklamalara değinen Kahveci, yılın ilk aylarında enflasyonun yükselip, haziran ayı itibariyle enflasyonda düşüş gözlemleneceğini varsayıyor. Bu varsayıma göre, aylık açlık sınırlarının ortaya çıktığını paylaştı.

Asgari ücrette zam tablosunun net olduğunu söyleyen ekonomist Kahveci, enflasyon yüzde 36 hedefi ile uyumlu olursa yıl sonu açlık sınırı 19 bin 636 TL olacak. Fakat asgari ücert yılın yarısını açlık sınır altında geçirsin gibi bir durum söz konusu olursa, asgari ücretin 17.500 TL seviyelerine karşılık geldiğini ifade etti. Paylaşılanlara göre, asgari ücret bu rakamın altında kalmayacak.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi