Eskişehir'de ormanlık alanlara girişler yasaklandı: Bu tarihte başlayacak Eskişehir'de ormanlık alanlara girişler yasaklandı: Bu tarihte başlayacak

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından 2023-2024 öğretim yılı güz döneminde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için 25 öğretmenlik alanında 1166 kişi için kontenjan ilan edildi ve programa 2736 mezun başvuru yaptı. 667 öğrencinin kesin kayıt yaptırdığı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı kapsamında güz ve bahar döneminde 10 farklı derste 144 öğretim elemanı tarafından dersler yürütüldü. Program kapsamında yer alan Öğretmenlik Uygulaması dersleri ise 127 uygulama öğretmeni ile iş birliği yapılarak yürütülürken toplam 594 öğrencinin okullarda uygulama eğitimi alması sağlandı.

Konuyla ilgili olarak Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkan Dinç şunları söyledi: “2023-2024 öğretim yılında Fakültemizde faal olarak yürütülen 12 örgün lisans eğitim programında 3800 öğrenci öğrenim gördü. Bunun yanı sıra, Pedagojik Formasyon Eğitimi Programları kapsamında 667’u mezun, 423’si ise halihazırda lisans öğrenimine devam etmekte olan toplam 1090 öğrenciye hizmet verildi. 2023-2024 akademik yılında yaklaşık 5000 öğrencinin öğrenim gördüğü bir fakülte olarak hem nicelik açısından hem de sunulan eğitimin niteliği açısından Türkiye’de yer alan eğitim fakülteleri arasında öne çıktık. Nitekim TÜBİTAK tarafından hazırlanan Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2023 Raporu’nda Anadolu Üniversitesi’nin Türkiye’deki bütün üniversiteler arasında ‘Eğitim’ kategorisinde ilk sırada olması ve yine Anadolu Üniversitesine ait yetkinlik haritasında da ilk sırada ‘Eğitim’in yer alması yukarıda ifade edilenlere dair kurum dışı göstergeler olarak değerlendirilebilir.  Bu öğretim yılında 826 öğrencinin Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programından mezun olmasında önemli katkılar sağlayan Fakültemiz akademik ve idari personeline, bu konuda bize destek sağlayan Anadolu Üniversitesi’nin diğer birimlerindeki öğretim elemanlarına, Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Eskişehir’deki birçok okulda görev yapan yönetici ve uygulama öğretmenlerine teşekkür ediyoruz.”

Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programından 570 öğrenci mezun oldu

2023-2024 öğretim yılında mezun öğrenciler için açılan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından 570 öğrenci programı başarı ile tamamlayarak mezun oldu. Üniversitemizdeki fakültelerden pedagojik formasyon eğitimi alabilecek örgün öğretim programlarındaki öğrenciler için açılan program ise halen devam etmekte. 

Kaynak: Bülten