Yapılan açıklamada, "Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi 3. sınıf öğrencileri, Yemler Bilgisi ve Teknolojisi Dersi Mesklei Uygulama kapsamında Enstitümüze ziyarette bulundular. Doç.Dr. Canan KOP BOZBAY ve öğrencilere Enstitümüz Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Bölüm Başkanı Ziraa Yüksek Mühendisi Celalettin AYGÜN tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi ve arazi gezdirildi.

Zararlının görüldüğü bitki geçmişi:

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce 2005 yılında yurt dışından getirilerek ülkemizde AR-GE çalışmaları tamamlanarak mera ıslahında kullanılan Atriplex canascens L. bitkisi Eskişehir ili Sivrihasar ilçesi Aşağıkepen köyünde yaklaşık 100 da. alanda cipsli-marinli alanların ıslahı için plantasyonlar oluşturulmuştur.

Zararlının tespiti ve Lokasyonu:

Enstitiümüz çayır mera yem bitkileri birimimiz tarafından 17-30/04/2024 tarihlerinde yapılan kontrollerde plantasyonun Cymbalophora rivularis (Menetries 1832) (Lepidoptera: Erebidae) larvalarının yoğun bir şekilde adı geçen bitki üzerinde bulunduğu tespit edilmiştir.

Zararlının teşhisi:

Larvalar alınarak Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erol YILDIRIM tarafından 30.04.2024 tarihinde Cymbalophora rivularis Ménétriés, 1832  olarak  teşhis edilmiştir.

Mücadelesi: larvaların kimyasal mücadelesinde cypermethrin, alpha-cypermethrin ve deltametrin etken maddeli kontakt etkili kimyasallarla mücadele yapılmaktadır. Bu amaçla alpha-cypermethrin etken maddeli kimyasal ilaçla 50 gr/da hesabıyla Emamectin Benzoate ile karıştırılarak 6-7 Mayıs 2024 tarihinde Sivrihisar ilçe müdürlüğü ve muhtarlık nezaretinde ilaçlanmıştır.

              Bölgemizde ilk defa görülen Cymbalophora rivularis Ménétriés, 1832,'nin bu denli bir epidemi gösterdiği ilk defa gözlemlenmiştir. Enstitü birimimiz elemanlarından Zir. Yük. Müh. Abdulkadir ATALAY'ın 07.05.2024 tarihinde  alpha-cypermethrin ile mücadelesini tamamlamıştır.

Çiftçilerimizin dikkatine sunulur.  08.05.2024" denildi.

Kaynak: Bülten