Ortaklaşa düzenlenen Fizyoterapi ve Diyet Semineri ardından da katılımcılara kolon ve bağırsak kanseri hakkında bilgi verilerek, kitler dağıtıldı.

Odunpazarı Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)  iş birliği ile Gökmeydan Halk Merkezi’nde Fizyoterapist ve Diyetisyen Semineri düzenledi. Fizyoterapist Deniz Öter, Diyetisyen Deniz Keser ve Ayşe Şimşek tarafından verilen seminere Gökmeydan Halk Merkezi kursiyerleri katıldı.

FİZYOTERAPİ VE SAĞLIKLI BESLENME ANLATILDI

Katılımcılara fizyoterapi ile ilgili bilgi veren Öter, fizyoterapi çeşitleri ile ilgili bilgi verdi. Öter, “Fizyoterapi seanslarında terapist tarafından yönlendirilen egzersizler veya esnemeler gerçekleştirilebilir. Kas ağrısı veya spazmları hafifletmek için masaj, sıcak veya soğuk terapi, ılık su terapisi veya ultrason terapisi kullanılabilir” dedi.

Deniz Keser ve Ayşe Şimşek ise kadınlara diyet, düzenli ve doğru beslenme ile ilgili bilgi verdi. 

Sağlıklı beslenmenin aynı zamanda da dengeli beslenmek anlamına geldiğini ifade eden Keser ve Şimşek, sağlıklı beslenmenin, vücudunuzu ve zihninizi güçlendirmek için, yediğiniz yiyecekleri dengelemek olduğunu anlattı. Sağlıklı beslenmede kişisel bakımın önemli bir parçası olduğunu dile getiren Keser ve Şimşek, kadınlara bazı tavsiyelerde de bulundu.

Seminerin ardından katılımcılara kolon ve bağırsak kanseri hakkında bilgi verilerek, kolon ve bağırsak kanserinde tedbir amaçlı kitler dağıtıldı.