Nur Öven: Nebi Bey, öncelikle duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyim?
Nebi Hatipoğlu: İlk milletvekilliği deneyimim, o yüzden heyecanlıyız biraz. Bugün yemin edeceğiz, önümüzdeki hafta Çarşamba günü de Meclis çalışmalarına başlayacağız. Tabi ben bir siyasetçi değilim bildiğiniz üzere ben bir iş insanıyım. İş insanları da verdiği sözleri tutar. Konuştuğu şeyleri bilir. Ve çalışkan insanlar olur. Onun için bende önümüzdeki haftadan itibaren Eskişehir için seçim süreci boyunca gördüğümüz ilçelerimizdeki, ilimizdeki halkımızın sıkıntılarının hepsini gidermek için ne yapabiliriz bunları çalışmaya başlayacağız. Bunları benim tek başıma bir vekil olarak yapmam mümkün değil. Benim buradaki önerim şu alacaktır. Tüm altı vekille birlikte parti gözetmeksizin bir araya gelip belli dönemlerde toplantılar yaparak Eskişehir’in sıkıntılarını hep beraber bir masada konuşup Eskişehirliler ile ilgili çalışmalar yapmak.
 

ÇALIŞMAYI SABOTE ETMEK İSTEYEN OLURSA…
 

Nur Öven: Eskişehirspor için verdiğiniz sözler var…
Nebi Hatipoğlu: Eskişehirspor ile ilgili verdiğimiz sözler var. Bunları tutacağız. Eskişehirspor’u en kısa zamanda hak ettiği yere getireceğiz. Şu anda üçüncü lige düşüp düşmemeyle ilgili bir karar bekleniyor. Bu karar alındıktan sonra Eskişehirspor amatöre düştüğü takdirde veya Eskişehirspor üçüncü ligde kaldığı takdirde ne yapabiliriz, nasıl bir yol izleyebiliriz buna bakacağız. Eskişehirspor, her zaman söylüyorum Eskişehir’in birinci markası. Bu markanın hak ettiği yere gelmesi Eskişehir için, Eskişehir halkı için çok önemli benim içinde çok önemli birinci önceliğim. Onun için Eskişehirspor için elimden geleni yapacağım. Ben öncü olacağım ama tüm belediye başkanları, milletvekilleri taşın altına elini sokması lazım. Bon ortak bi çalışma platformu oluşturmaya çalışacağım. Burada bu çalışmayı sabote etmek isteyen olursa, gerekli özveriyi vermek istemeyen olursa bunu da basın yoluyla bütün halkımızla paylaşacağım. Ama sözümüz söz. Eskişehirspor’u hak ettiği yere getireceğiz.
 

ORTAK ÇALIŞMANIN İÇİNDE OLMAK ZORUNDA

Nur Öven: Ortak çalışma derken seçim sürecinde ittifak ortağı CHP’li vekillerle çalıştınız. Oradan bi ortaklık var… Karşı tarafla mı bir ortaklık, beraberlik düşünüyorsunuz? 
Nebi Hatipoğlu: Millet İttifakı’mız seçimlerle son buldu. Bu bir seçim ittifakıydı. Önümüzdeki belediye seçimlerinde nasıl bir yol izleriz tabii o şu andan söylemek çok zor. Ama ben ittifak, beraberlik derken CHP’li vekiller değil AKP’li vekillerle de birlikte… Mevzubahis Eskişehir olduğu zaman parti şapkalarını kenara bırakalım. Eskişehir için çalışalım diyoruz. AKP’li vekillerde bizim arkadaşımız, CHP’li vekillerde kendi çapında hepsi çok düzgün, çok eğitimli insanlar. Bunların hepsiyle oturup ortak akılla Eskişehir’e hizmet edeceğiz. Mesela ben çok üzüldüm. İki gün önce TOBB’un seçimi vardı. Eskişehir’den hiç kimse yönetim kuruluna giremedi. Bu çok üzücü bir şeydir Eskişehir için. Eskişehir, Türkiye’deki sanayinin, ticaretin lokomotifidir. TOBB’un yönetiminde temsil edilmemesi Eskişehir’in lobisinin ne kadar zayıf, güçsüz olduğunu gösteriyor. Buralarda etkin olmak için tüm vekillerle bir araya geleceğim ve onlarla ortak çalışacağız. Hepsi de bu ortak çalışmanın içinde olmak zorunda. Ben kendimi zorunda hissediyorum. Onlarında zorunda hissedeceğini düşünüyorum. Bu doğrultuda önümüzdeki hafta çalışmalara başlayacağız.

Kaynak: Hatice Nur Öven |Eskişehir Net Haber Merkezi