Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Nezihe Hanecioğlu, ilk olarak 2012 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun müjde olarak verdiği Ankara-Eskişehir-Afyon-İzmir YHT hattı projesinin Eskişehirlilerde beklentiye neden olduğunu söyledi.  

ESKİŞEHİR PROJEDE YOK

2013 yılında temeli atılan Ankara-İzmir YHT hattının dönemin Ulaştırma Bakanı tarafında 1080 günde bitirileceğinin açıklandığını, ancak sonrasında gelen tüm bakanların yeni bir bitiş için tarih verdiğini hatırlatan Hanecioğlu, bugün gelinen noktada Eskişehir’in projeden çıkarıldığını, projenin Polatlı-Emirdağ-Afyon hattı üzerinden devam edeceğini öğrendiklerini ifade etti. 

YHT PROJELERİNİN KESİŞİM NOKTASI

Hanecioğlu, Ankara-İzmir YHT projesinin, Türkiye’nin başkenti Ankara’yı nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’e bağlayacak önemli bir proje olduğunu aktardı. Demiryolu kenti olan Eskişehir’in mevcut YHT projelerinin de kesişim noktasında bulunduğuna işaret eden Hanecioğlu,  mühendislik açısından bakıldığında YHT projelerinin nüfus yoğun illeri birbirine bağlaması gereken büyük alt ve üst yapı yatırımları olması gerektiğine vurgu yaptı.  

MEVCUT HATLAR DEĞERLENDİRİLMELİ

Mevcut olan Ankara-Eskişehir YHT hattı üzerinden Eskişehir-Afyon YHT hattının inşa edilmesinin, projenin hem daha kısa sürede tamamlanmasını hem de ekonomik açıdan tasarruf edilmesini sağlayacağını anlatan Hanecioğlu, şunları söyledi: “Ayrıca yıllardır beklentileri karşılayamayan Zafer Havalimanı için de Eskişehir-Afyon YHT hattının faydalı olacağı düşünülmektedir. İzmir YHT tren hattının Eskişehir durağının komşu illerimiz Kütahya ve Bilecik’te yaşayan vatandaşlarımız için de bir avantaj olduğu açıktır. İstanbul-Antalya YHT hattı projesinin de fizibilitesinde Eskişehir-Afyon hattının kullanılacak olması, projenin daha kısa sürede hayata geçmesine neden olacaktır. Eskişehir’in mevcut demiryolu sanayisinin potansiyeli ile YHT araçlarının bu ana hatların kesişim merkezi olarak YHT araçlarının bakım-onarım merkezi olmasının da planlarda yer alması gerektiğini düşünüyoruz.”

Kaynak: Hakan Türktan