Emlak vergisi muafiyeti hakkı bulunan ve bu haklarını kullanmadan vergi ödeyen milyonlarca kişi için geriye dönük 5 senelik para iadesi başladı.

Belediyelere başvurarak yapılan bu işlem, tek evi olan tapu sahipleri için önemli bir fırsat sunuyor.


KİMLER VERGİ ÖDEMEZ?

Ülkemizde uygulanan yasalar kapsamında taşınmaz mal olarak sayılan arsa, tarla, dükkan, işyeri, depo, yazlık, bahçe ve konut gibi tapusu olan her türlü mal için emlak vergisi tahakkuk edilmektedir. 

Emlak vergisinde diğer tüm vergilerde olduğu gibi bazı kişilere muafiyet hakkı verilmektedir. Tek evi olan ve sahip olduğu evin 200 metrekare büyüklüğü aşmaması koşulu ile:

Emekli aylığı dışında başka hiçbir geliri olmayan emekliler,

Devletin vermiş olduğu dul ve yetim maaşı dışında başka hiçbir geliri olmayan şehidin dul eşi ve yetimleri, gaziler,

Hiçbir geliri olmayan ev hanımları ile işsiz kişiler emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmaktadır. Yani bu kişiler emlak vergisi ödenmez.


PARA İADESİNİ NASIL ALIRSINIZ?

KDK tarafından açıklanan emsal kararda emlak vergisi para iadesi için belediyeye ödeme emri verildi. Rize Belediyesi uhdesinde açıklanan emsal kararda geriye dönük para iadesi yapılmasına karar verilirken verilen emsal karar tüm belediyeleri bağlayacak. 

Yukarıdaki listede yer almasına rağmen belediyeye emlak vergisi ödemesi yapan kişiler zaman aşımı sınırlaması nedeniyle geriye dönük 5 senelik para iadesi alabilecekler.

Kaynak: Haber Merkezi