2009 ve 2013’te iki dönem Eskişehir Ticaret Odası Meclis Başkanlığı görevini üstlenen Güler, 18 Aralık 2013’ten bu yana ETO Başkanlığını sürdürüyor. Şehrin en büyük örgütlerinden birinin başında olan Güler’in ismi zaman zaman siyasetle anılıyor.
TOBB’un kendisine bağlı oda ve başkanları arayarak ‘Aday adayı olmayı düşünen var mı’ diyerek nabız yokladığı ifade edildi. TOBB, istifa için 16 Mart Perşembe akşamına kadar süre verdi.
Metin Güler’in TOBB’un sorusuna nasıl bir cevap vereceği şu an için bilinmiyor. Öte yandan Güler’in kesin olarak ‘hayır, düşünmüyorum’ da demedi. Başkan’ın kararı Perşembe akşam saat 17.00’ye kadar beklenecek.
Metin Güler’in hangi partiden aday adayı olacağı da merak ediliyor. Güler’in kendisini İYİ Parti’ye yakın hissettiği siyasi kulislerde konuşulmuştu.
Şehrin en etkili makamlarından olan ETO’nun başkanları zaman zaman siyasete atılıyor. Önceki başkanlardan Vedat Yücesan, CHP’den milletvekili olmuştu. Yine Güler’in görevi devraldığı Harun Karacan 2014 seçiminde AK Parti’nin Büyükşehir adayıydı. Karacan, 2015’ten bu yana AK Parti Milletvekili…
Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Borsa Başkanı Ömer Zeydan’ın aday adaylığı yönünde bir düşüncelerinin olmadığı da gelen bilgiler arasında…