Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü'nün yayınladığı hava tahmin raporuna göre, Eskişehir'in içinde bulunduğu bölgede kuvvetli toz taşımı gerçekleşebilir.

Eskişehir merkezi ve ilçelerinde hava sıcaklığının 3 ile 5 derece artması beklenmekte olup, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi, rüzgârın Kuzey yönünden hafif zaman zaman orta kuvvette esemesi bekleniyor. 

ESKİŞEHİR'E SAATLİ UYARI

Toz taşınımı, çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir vatandaşların dikkatli ve önlem alması önemlidir.

Toz taşınımı nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunları, görüş mesafesindeki azalma, hava kalitesindeki düşüş, çamur şeklinde yağışlar ve ulaşımda meydana gelebilecek aksamalar gibi çeşitli problemlerle karşılaşılabilir.

Özellikle solunum yolları hastalıkları olan bireyler için ek riskler oluşturabilir. Bu nedenle, toz taşınımı sırasında dışarı çıkarken maske kullanmak ve gerekmedikçe dışarıya çıkmamak gibi tedbirler almak faydalı olacaktır. Özellikle toz taşınımının etkili olacağı bölgelerde yaşayanların, bu süre zarfında hava durumu raporlarını yakından takip etmeleri ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarına uymaları önerilir.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi