Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkışın önemli bir öncelikleri olduğunu vurguladı.

Şimşek, KKM’den çıkışı piyasayı bozmadan gerçekleştireceklerini ve Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdiklerini duyurdu.

Döviz cinsinden de Temmuz ayında şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceklerini bildirdi.

Ekonomi yönetiminin, KKM'deki tasfiye sürecini yıl sonuna kadar yayacak yeni adımlar atması bekleniyor. Bu kararlar, dolar sahipleri için beklenmedik bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz yıl göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, ekonomik modeldeki değişiklikler sonucunda KKM'yi tasfiye etmeye yönelik bir plan başlattı. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada, Kur Korumalı Mevduat sahipleri için yeni bir düzenlemeye gidildiği duyuruldu.

Bireysel KKM yatırımcıları, özellikle bu yatırımlarından elde ettikleri gelir üzerinden vergi ödememeleri nedeniyle KKM'yi tercih ediyorlardı. Ancak, son haftalarda KKM'deki tasfiye hızının düşmesi üzerine harekete geçen Merkez Bankası, 1 Temmuz 2024 itibarıyla bireysel KKM yatırımcılarına sunulan vergi istisnasını kaldırdı.


DOLAR KURUNU ETKİLEYEBİLİR

Ekonomistler, KKM'de uygulanan vergi istisnasının kaldırılmasının birçok yatırımcıyı farklı alternatiflere yönlendirebileceğini belirtiyor. Bu yasak sonrasında döviz tevdiat hesaplarına yönelimin artabileceği ifade ediliyor.

Mevcut Türk Lirası mevduat faizlerinin yüksek olması nedeniyle yatırımcıların önemli bir bölümünün birikimlerini TL üzerinden değerlendirmesi bekleniyor. 

Ancak, KKM'de bulunan yaklaşık 65 milyar dolarlık paranın bir kısmının yeniden döviz tevdiat hesaplarına yönelmesi, 31 Mart'tan bu yana yatay seyreden dolar kurunda yukarı yönlü hareketlenmeleri tetikleyebilir.

Bu nedenle ekonomi yönetiminin, KKM'deki tasfiye sürecini yıl sonuna kadar yayacak yeni adımlar atması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi istisnasının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkış bizim önemli bir önceliğimizdi ama başından söyledik, dedik ki 'piyasayı bozmadan, piyasada sorun yaratmadan çıkacağız'. Ve gerçekten çıkıyoruz. 

Artık Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdik. Döviz cinsinden de şimdiden haber vereyim, temmuzda biz şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi