"Kuru tarımla su kaynaklarımızı koruyacağız" "Kuru tarımla su kaynaklarımızı koruyacağız"

AHPADİ Derneği Başkanı Mehmet Ektaş, TBMM’nde kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan 8.Yargı Paketi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Ektaş, 8. Yargı Paketi’nin beklentileri karşılamadığını ifade etti.

“PAKETİN TADI, TUZU YOK”

Mehmet Ektaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Görüldüğü gibi sekizinci yargı paketiyle yargının birkaç küçük olumlu adım atılmışsa da paket kamuoyunun beklentilerini karşılamaktan uzak bir düzenleme olmuştur. Paket, yargılama sürelerini kısaltacak, yargıyı hızlandıracak hiçbir değişiklik ve yapısal reform içermemektedir. Paket, hatalı yargısal karar oranını azaltacak hiçbir önlem içermemektedir. Paket, alacaklının, haklının zararına işleyen “yasal faiz oranı” değişikliği getirmemiştir. Paket, manevi tazminatlarda ret edilen kısım üzerinden ortaya çıkan ilam vekalet ücretini kaldırmamaktadır. Paket, arabuluculuk sisteminde gerekli reformları içermemektedir. Paket, mahkemelerin Anayasa Mahkemesi kararlarına uymalarını sağlayacak hiçbir önlem içermemektedir. Paket, uzun tutukluluk sürelerini ortadan kaldırmayacaktır. Pakette, Kamuoyunun mahkumların ve ailelerinin beklediği; koşullu salıverilmesi geri alınan hükümlülerle ilgili herhangi bir iyileştirici düzenleme öngörülmemiştir.

“ADALETSİZ DÜZEN ÜLKEMİZ İÇİN BEKA SORUNU HALİNE GELMEKTEDİR”

Pakette, HAGB, hapis cezalarının adli para cezasına çevrilmesi, denetimli serbestlik, şartlı tahliye, iyi hal indirimi kurumlarından kaynaklanan “cezasızlık” durumunu ortadan kaldıracak hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Bu ülkenin çok değerli hukukçuları, çok değerli kurumları, odaları vardır. Siyasi saiklerden kurtularak kapsamlı, gerçekçi, sürdürülebilir bir yargı reformu ivedilikle yapılmalıdır. Yoksa bu adaletsiz düzen ülkemiz için beka sorunu haline gelmektedir.” 

Kaynak: Meltem Karakaş