Bankaların yüksek kredi kartı aidatlarına karşı bir çözüm bulundu. Genellikle 600 lirayı aşan aidat ücretlerine karşı geliştirilen bu çözüm, kullanıcıların ekstreleri kontrol etmelerini gerektiriyor ve farkında olmadan ödenen aidat ücretlerini geri almalarını sağlıyor.

Gün geçtikçe vatandaşların kredi ve kredi kartına yönelmelerinde artış görülüyor. BDDK verilerine göre, 19 Ocak 2024 haftası itibarıyla bireysel kredi kartı hacmi 1 trilyon 172 milyar lira olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar 459 milyar liraydı. Bireysel kredi kartı hacmindeki bu yıllık artış yüzde 155'e ulaştı.

Banka müşterisi olan yaklaşık 35 milyon kişi ve toplamda 118 milyon kredi kartı kullanıldığı bilinmekte. Kişi başına yaklaşık 3 kredi kartı düşüyor. Vatandaşlar ile bankalar arasında en çok sorun, her yıl tahsil edilen kart aidatları nedeniyle yaşanıyor. 'Şikayetvar' platformunda bununla ilgili yüzlerce şikayet bulunuyor.

Kredi kartlarının sağladığı birçok kolaylığa rağmen banka müşterileri, yıllık olarak alınan aidatlar nedeniyle rahatsızlık yaşıyor. Banka müşterisini belki de en çok rahatsız eden şey, kredi kartı aidatları. 

Yıllık alınan ücretler oldukça yüksek. Kartın özelliğine ve bankaya göre değişmekle birlikte, 1.000 liralara ulaşan hatta bu tutarı aşan rakamlar görülebiliyor.

Şikayet platformlarında bu konuda birçok örnek mevcut. Örneğin:

"23 Ocak 2024 tarihinde kredi kartı hesabıma gerçekleştirilen hesap kesiminde 752 Türk Lirası yıllık kart ücreti yansıtıldığının farkına vardım..."

"X bankası tarafından şahsıma kredi kartıma ilişkin herhangi bir bilgilendirme yapılmayarak 666 Türk Lirası değerinde aidat alacağı gösterildi. Abartı kart aidatı kesilmesinin iade edilmesini talep ediyorum, aksi takdirde Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım."


AİDAT ÖDEMEYEBİLİRSİNİZ

Bu gibi durumlardan kurtulmak mümkün. Resmi Gazete'de yayımlanan "Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin tebliğ"e göre, bankalar yıllık üyelik ücreti ve benzeri adlar altında ücret talep etmeyen kredi kartı sunmak zorundalar. Yani bankalar, aidatsız kredi kartları sunmak zorundalar, ve tüketiciler bu hakkı bilmeliler.

Kredi kartı aidatlarından kurtulmanın bir yolu da kartınızı değiştirmek. Limitiniz aynı kalsa bile, bankalar, tüketicilerin yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartlarını, yıllık üyelik ücreti olmayan kredi kartı ile değiştirme taleplerini yerine getirmek zorundalar.

Borcunuz olsa dahi kredi kartınızı iptal ettirebilmeniz mümkün. Bankalar, borcunuzun olup olmadığına bakmadan, kredi kartı iptal başvurularını reddedemezler. Bu şekilde iptal edilen kredi kartlarının borç geri ödeme dönemlerinde yıllık üyelik ücreti de bankalarca müşterilerinden istenemez.

Banka kartları başta olmak üzere sanal kredi kartlarından da yıllık üyelik ücreti tahsil edilemez. Ayrıca, kesintisiz olarak 180 gün hareket görmeyen kredi kartı hareketsiz kabul edilir ve bu kartlardan ücret alınamaz. 

Hareketsiz kartlardaki aidatlar, en fazla 12 ay bekletilebilir ve 12 ay sonunda tahsil edilemezse iptal edilir.

Kredi kartı kullanıcıları, aidatsız kredi kartı seçeneklerini göz önünde bulundurmalılar. Bankalar, aidatsız kredi kartları sunarken aynı avantajları sağlamaya çalışıyorlar.

Son olarak, kredi kartı kullanımında asgari ödeme tutarını ödeyenlerin dikkat etmeleri gerekiyor. Asgari ödeme tutarını ödemek, daha fazla faiz ödemenize neden olabilir. Unutmayın, kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemek, finansal sağlığınızı korumanın önemli bir yoludur.

Kaynak: Haber Merkezi