Kredi sicil affı ile ilgili düzenleme ne zaman başlayacak ve kimler faydalanabilecek? Kredi kartı taksitleri olanlar da bu uygulamadan yararlanabilecek mi? Tüm detaylar merak konusu.

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, kulislerden gelen bilgiler Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kredi sicil affına onay verdiği ve bu konudaki çalışmalara hız verdiği yönünde. Kredi sicil affının 2024 yılı içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.


KİMLER FAYDALANABİLECEK...

Kredi sicil affı, belirli bir tarihten önce kredi borçları sebebiyle zorluk yaşayan vatandaşların kredi kayıtlarının temizlenmesini içeriyor. 

Bu uygulamadan; Kredi borçlarını yapılandıran ve ödemelerini düzenli yapanlar, yasal takip sürecine giren ve borcunu kapatanlar, kara listeye alınan ve borcunu ödeyerek durumunu düzeltenler, kredi notlarının yükseltilmesi fırsatından faydalanabilecek.


NASIL UYGULANACAK?

Kredi sicil affından faydalanmak isteyenlerin bankalara başvuru yapması gerekiyor. Yapılan başvuru bankalar tarafından incelenerek  kişinin affa uygun olup olmadığını değerlendirilecek. Uygun görülen kişilerin kredi notları belirli bir oranda yükseltilerek iyileştirme yoluna gidilecek.

Kredi sicil affının getireceği avantajlar sayesinde vatandaşların kredi  notlarının yükselmesi ve yeni kredi imkanlarına erişebilmesi sağlanacak.

Kredi sicil affı ile ilgili son gelişmeleri takip etmek ve güncel bilgilere erişebilmek için Türkiye Bankalar Birliği ve Kredi Kayıt Bürosu'nun resmi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi