Yüzde 1,29-2,99 aralığında değişen konut kredi faizleri son dönemde 3,5'e kadar çıktı. Kamu bankalarının konut kredi faizlerinde henüz bir değişiklik olmazken özel bankaların konut kredisi fazilerinde ise 0,38 puan ile 1,2 puan kadar artış görüldü.

Bankacılık sektöründe, 14 Mayıs seçimleri öncesinde ge­len yeni düzenlemeyle ihtiyaç kredilerinde 70 bin lira, konut kredilerinde 250 bin lira sınırla­ma getirilmişti.

Konut kredisinde faiz oranı­nın yüzde 4'lere yükseldiği; tica­ri, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde de 3-3,5 arasında seyrettiği gö­rülürken, söz konusu oranlarda seçim sonrasında yeni fiyatla­malara gidilebileceği de belirti­liyor.

Merkez Bankası, 16 Mayıs'ta yayımladığı yeni regülasyonla ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda Merkez Bankası, kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırmıştı. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı.