Kent planlamacısı Buğra Gökce, konut fiyatlarının neden düşmediğini açıkladığı bir sosyal medya paylaşımında, kira fiyatlarıyla ilgili bilgi verdi.


EN KÖTÜ GÜNLER YAŞANIYOR!

Türkiye genelinde konut satışlarının ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azaldığını söyleyen Gökçe, ayrıca yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azaldığını ifade etti.

Konut satışlarının düştüğünün ancak fiyatlarını düşmediğinin altını çizen Buğra Gökçe, İkinci el konut satışları da aynı dönemde yüzde 21,6 oranında düştüğünü belirtti.

Bu verilerle birlikte konut piyasası 30 ayın en kötü günlerini yaşıyor. Ancak konut fiyatları herhangi bir düşüş yaşanmıyor.


FİYATLAR ARTACAK!

İnşaat maliyetleri artarken maliyet artışı fiyat artışına da yansımaya devam ediyor. Buğrak Gökçe bu sebeplerden dolayı yakın dönemde inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle konut üretiminin azalma olacağını ve bunun da konut fiyatlarına baskıya neden olacağını söyledi.

Buğra Gökçe milyonlarca kiracıya kara haberi de verdi. Eski İBB sekreteri önümüzdeki dönemde konut satışlarındaki düşüş sebebiyle kiralarda artış olacağının belirtti. 

Konut alınamadığı için kiralık eve talebin artacağını aktaran Gökçe Rant odaklı aynı politikalar devam ettiği sürece Türkiye derin bir barınma ve konut krizi yaşamaya devam edeceğini aktardı.


MİLLETTE PARA YOK!

Talep yönünde de bir yavaşlama olduğunu aktaran Buğra Gökçe, ‘Milletin parası yok. Yüksek sermaye sahibi bir azınlık dışında konut alabilmek mümkün değil” dedi.

2,5 milyon liralık bir konut kredisinin aylık taksiti kamu bankalarında 98 bin lira olduğunu hatırlatan Buğra Gökçe, böyle bir ödeme yapabilecek insan sayısının kısıtlı olmasından kaynaklı taleplerin daraldığını vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi