Bu yaşlara ücretsiz verilecek: Bakanlıktan 18-30 yaş arasına müjde Bu yaşlara ücretsiz verilecek: Bakanlıktan 18-30 yaş arasına müjde

Odunpazarı Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Gündem dışı söz alan CHP’li ve AK Partili meclis üyelerinin ardından konuşan Başkan Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi meclis toplantısında demokrasinin gereği olarak her şeyin konuşulabileceğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN SORUNU KONUŞAMAMAK”

Başkan Kurt, “Zorunlu olarak Odunpazarı Belediyesi sorunları olacak diye bir şey yok. Başka yerde konuşma imkanı bulamadığı için burada konuşuyor. Burası demokrasinin beşiği merkezi. Burada herkes istediğini konuşabilir. Yeter ki diyalog ve demokratik geleneklere uygun olsun. Birbirimizin sözünü kesmeyelim. Derdimizi anlatalım. Türkiye’nin sorunu konuşamamak. Madımak. Yarın 2 Temmuz. İki grup da Sivas’taki katliamı eleştirdi, lanetledi. Doğrusu budur.biz konuşa konuşa yan yana geleceğiz. Aynı sorunlara karşı aynı duyarlılığı gösterebilen insanlarız biz. Anadolu’da yaşayan Türkiye’de yaşayan insanlar tümü böyle” dedi.

“ÖNCE İĞNEYİ KENDİMİZE BATIRACAĞIZ”

Kimsenin mecliste şunu konuşalım ya da konuşmayalım dememesi gerektiğini ifade eden Başkan Kurt, “Biz bunu sorgulamayan herkesi suçluyoruz. Erdal İnönü siyaseti bıraktı bunun yüzünden. Dolayısıyla önce iğneyi kendimize batıracağız. Çuvaldızı da başkalarına batıracağız. Ama bu mecliste şu konuşulmasın demeyin. Kısa öze herkes derdini anlatabilsin. Ben düşüncemi söyledim diye taciz edileceksem, Türkiye Cumhuriyeti niçin var? Bu kadar kurum niçin var?” diye konuştu.

HUZUR, ERENKÖY, KUYUBAŞI, TATAR MAHALLERİ SURİYELİ DOLU

Mülteci sorununa değinen ve bu sorunun Odunpazarı’nı da geri dönüşüm meselesini de etkilediğini belirten Başkan Kurt, “Biz Türk insanının refaha ulaşması için mücadele ediyoruz. Bunun yolu bellidir. 250 bin dolara TC vatandaşlığını satacaksınız, adam gelecek bir konut alacak. 5 sene sonra konut olacak 500 bin dolar. Satıp pasaportla beraber gidecek. Şimdi burada bir terslik var. Burada bir sıkıntı var. Biz bu göçmen politikasını, Suriye politikasını yeniden gözden geçirmezsek daha çok sıkıntı çekeriz. Daha çok zarar ederiz. Bunu konuşmamız bizim için önemli. Huzur mahallesine git, Erenköy’e git, Kuyubaşı’na git, Zafer mahallesine git. Bizim aşağıdaki Tatar mahallerine git Suriyeli dolu. Niye geldi bunlar? Babamızın oğlu mu bizim? Ta buraya kadar. Trabzon’da var, Samsun’da var, Eskişehir’de var. Demek ki burada bir sorun var. Bu sorunu tartışmazsak Odunpazarı’nda biz sokaktaki atık toplayıcılarıyla ilgili sorunu çözemeyiz. Sıfır atık yönetmeliği ya da genelgesi sonucunda ortaya çıkmış bir durum var. Kağıt toplamak serbest. Herkes toplayabilir. Suriyeli de herkese dahil. Ele geçirdi piyasayı. Bizim yerli toplayıcıları off ettiler. Şimdi onlar yapıyor. Demek ki bu Odunpazarı için bir sorun. Biz bunu konuşmalıyız. Siz de bunu devleti yöneten partinizin bakanlarına, vekillerine anlatacaksınız. Başka türlü bu işi çözme şansımız yok” şeklinde konuştu.

Kaynak: Meltem Karakaş