CHP’li Odunpazarı Belediye Başkanı ve Adayı Kazım Kurt, 2024-2029 vizyon projeler lansman toplantısını gerçekleştirdi. Lansman toplantısına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meslek odalarının başkanları ve birçok vatandaş katıldı.

Whatsapp Image 2024 03 17 At 15.44.42 (2)

“2019’DAKİ TAAHHÜTLERİMİZİN YÜZDE 78’İNİ BİTİRDİK”

Proje lansman toplantısında konuşan Başkan Kurt, “Bugün yeni dönem için Odunpazarı’nda hedeflerimizi ortaya koyan projelerin tanıtımı toplantısını yapıyoruz. 2019’da da yapmıştık böyle bir toplantı. 2019’daki taahhütlerimizin yüzde 78’ini bitirmiş, verdiği sözleri yerine getirmiş bir başkan olarak karşınızdayım. Şu anda sunacağımız projeler ayakları yere basan, kaynakları hazırlanan, planı, projesi gerçekleştirilen projelerdir. Her şeye rağmen verdiğimiz sözlerin yüzde 78’ini yerine getirmişiz. Neye rağmen getirmişiz? 2019’da dolar 5.5 liraymış, şu anda 33 lira. Mazot 3.5 liraymış, şu anda 43 lira. Mart 2020’de pandemi ilan edilmiş. Nisandan itibaren sokağa çıkmak mümkün olmamış, hatta durmuş, ekonomi durmuş. Her şey felç olmuş. Merkez Bankası faizi yüzde 12 imiş, şimdi yüzde 60 olmuş” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 17 At 15.44.41 (2)

“CUMHURBAŞKANI’NIN TASARRUF GENELGESSİNE RAĞMEN 18 TANE KREŞ YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasarruf genelgesine rağmen birçok işi yaptıklarına dikkat çeken Başkan Kurt, “Bunlar yetmemiş 2021’e 14 sayılı bir tasarruf genelgesi yayınlamış beyefendi. Kamu kurumlarını özellikle CHP’li belediyeleri bütün yapacakları işleri engellemiş. Ne demiş? “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurt içinde ve yurt dışında hiçbir suretle hizmet binası, lojman, her ne adla olursa olsun memur evi, kamp, kreş, eğitim dinlenme ve benzeri sosyal tesis ve bunlarla ilgili arsa ve arazi satın alınmayacak, kamulaştırılmayacak. Yeni kiralama yapılmayacak ve yeni inşaat başlanmayacaktır” demiş. Ne yapacağız? Söz verdik halkımıza. Yapmak zorundayız. Ayrıca Odunpazarı’nda, Eskişehir’de AK Partili politikacılar soruyor, 100 kreş yapacaktın, ne oldu? İşte bu oldu. Bu genelgeye rağmen 18 tane kreş yaptık. Sayın Ali Eldem olmak üzere yardım sever iş adamlarımız bize güvendi. Bize destek oldu. Kaynak onlardan çıktı. Yaptık kreşleri. Böylelikle genelge olabildiği kadar off oldu. Kamulaştırma yapmadan, arazi satın almadan hangi işler yapılır? Biz yaparız. Dostlarımız var, yoldaşlarımız var, arkadaşlarımız var. Lütfü Yüksel 12 bin metrekare kapalı alanı olan bir yaşlı bakım merkezi yaptı. Teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 03 17 At 15.44.42

“ODUNPAZARI TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ İLÇELERDEN BİRİSİ HALİNE GELDİ”

“Odunpazarı Türkiye’de önemli ilçelerden birisi haline geldi” diyen Başkan Kurt, “Önümüzdeki dönem projeleri sunuyoruz. Recep Tayip Erdoğan hangi yasağı getirirse getirsin tamamını yapacağız. Tamamını gerçekleştireceğiz. Ve 5 yıl sonra karşınızda bunların tümünü gerçekleştirmiş bir belediye başkanı olarak hesap vereceğiz. Hesap vermek bizim işimiz. Hesap vermek bizim için vazgeçilmez. Odunpazarı için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Nasıl yapacağız? Hep birlikte yapacağız. Odunpazarı Türkiye’de önemli ilçelerden birisi haline geldi. Ama daha ileriye götüreceğiz Odunpazarı’nda turizm, tarih, kültür, sanat daha da ileri gidecek. Bu çerçevede değerlendirmenizi istiyorum, rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“KADINLARLA İLGİLİ BİR İŞ YAPACAKSAN ONLAR İSTEDİĞİ İÇİN YAPACAĞIZ”

Odunpazarı’nda katılımcı demokrasiyi önemsediklerini ve önümüzdeki dönem bunu daha da öne çıkaracaklarını belirten Başkan Kurt, “Biz birlikte karar vereceğiz. Birlikte hareket edeceğiz. Odunpazarılarla birlikte karar alacağız. Yeni dönemde daha çok katılımcı demokrasiyi, daha çok temsili demokrasiyi önemseyeceğiz. Bütün derneklerle, bütün sendikalarla, bütün odalarla iş birliğimiz gelişerek devam edecek. Karar alma sürecinde halkın katılımı temel anlayışımız, temel dileğimiz ve temel ihtiyacımız. Bunu sağladığımız taktirde Odunpazarı gerçekten çağdaş bir ilçe olacak. Ve Türkiye’ye belki de dünyaya örnek gösterilecek bir yaklaşımla bu işi çözeceğiz. Kadınlarla ilgili bir iş yapacaksan onlar istediği için yapacağız. Onlarla birlikte karar aldığımız için onlar buna sahip çıkacak ve Odunpazarı daha ileriye gidecek” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 03 17 At 15.51.38

İŞTE KAZIM KURT’UN 2024-2029 VİZYON PROJELERİ:

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt öncülüğünde 2024-2029 Vizyon Projelerimiz;

Çevre Dostu Belediye Hizmet Binası

Odunpazarı’nı yeni, çevre dostu, modern bir belediye binasına kavuşturacağız. Yenidoğan Mahallemizde kamulaştırma, plan ve proje çalışmalarında sona gelinen belediye hizmet binasını en kısa sürede ilçemize kazandıracağız.

Alzheimer Merkezi

Bölgemizde Alzheimer hastası vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımını desteklemek amacıyla Vadişehir Mahallesi’ne Alzheimer Merkezi inşa edeceğiz.

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi Dönüşümü

Konum itibariyle şehrin tam merkezinde önemli bir cazibe merkezi olan Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’ni yerinde dönüştürecek, daha büyük kapasite ve modern bir görünümle kültür ve sanat kenti Eskişehir’e yakışır bir merkez haline getireceğiz.

Kapalı Pazar Yerleri ve Kültür Merkezleri

Mevcut Pazar Yerlerini dönüştürecek, haftanın sadece bir günü kullanılan alanlar olmaktan çıkarıp halkımızın her gün faydalanacağı yaşam ve kültür merkezleri haline getireceğiz.

Whatsapp Image 2024 03 17 At 15.44.41 (1)

Vadişehir Gençlik Merkezi

Vadişehir Mahallesi’ndeki Yaşlı Bakım Merkezi ve kreşlerimizin bulunduğu kampüste dördüncü Gençlik Merkezi’mizi inşa edeceğiz. Kurslar, atölyeler ve kuluçka merkezinin yer alacağı Gençlik Merkezi’nde gelecek için önemli bir adım atacağız.

Çankaya Engelsiz Yaşam Merkezi

Çankaya Mahallemizde engelli vatandaşlarımız için yeni bir Engelsiz Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezde her yaştan engellinin sosyalleşmesi ve hayata katılması için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte önemli çalışmalar yürüteceğiz.

Toplama, Ayırma ve Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi

Sürdürülebilir bir çevre için geri kazanılabilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, çevre kirliliğinin önlemesi, personel istihdamı sağlanması ve geri kazanım faaliyetleri sonucunda plastik ürünlerin üretilmesinin hedeflendiği projede gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışacağız.

Tekstil Fabrikası

İlk gün 10 kadın çalışanımızla başladığımız yolculuk, bugün, 100 kadına istihdam sağlama hedefiyle yeni bir döneme giriyor. Atölyemizin kapasitesini artırarak daha çok kadına ulaşmayı hedeflediğimiz bu yeni dönem, “10 Üreten Kadından - 100 Üreten Kadına”sloganıyla, sadece bir üretim hikayesi değil, aynı zamanda bir dayanışma ve güçlenme hikayesi yazıyor.

Yeni Spor Alanları

Halı sahalar ve spor kompleksleriyle kentimizde gençler başta olmak üzere her yaştan hemşehrimizin spora kolay ve ücretsiz ulaşmasını sağladık. Sağlıklı nesiller için yeni spor alanları yaratmaya ve spor kulüplerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Tarihi Bölge’de yeni bir cazibe merkezi

Odunpazarı Tarihi Bölge 103 Ada’da yeni müzeler ve cazibe merkezi oluşturacağız. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nin bulunduğu bölgede önemli bir dönüşüme imza atacağız.

Otomobil Yarışları Pisti

Odunpazarı Belediyesi ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu iş birliğiyle Kıravdan Mahallemize Otomobil Yarışları Pisti yapıyoruz. Ulusal ve uluslararası birçok yarış organizasyonuna ve eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapacak olan Otomobil Yarışları Pisti, Odunpazarı’na binlerce turistin gelmesini sağlayacak, kentimize katma değer kazandıracak.

Yeni Kreşler

Çocuklarımızın nitelikli eğitime kavuşmaları için var gücümüzle çalışmaya, Odunpazarı’na yeni kreşler kazandırmaya devam edeceğiz.

Yeni Halk Merkezleri

“Halk için Halk Merkezleri” sloganı ile kadın, çocuk, genç, yaşlı, toplumun tüm gruplarına yönelik atölye ve eğitim çalışmaları gerçekleştirdiğimiz halk merkezlerinin sayısını arttırmaya devam edeceğiz.

Yeni Parklar ve Yeşil Alanlar

“Yeşil Odunpazarı" için çalışmaya, yaptığımız onlarca parka yenilerini eklemeye, Odunpazarı’na ve Eskişehir’imize nefes olmaya devam edeceğiz.

 Hanım Evleri

Kadınların büyük ilgi gösterdiği, doğum günü, nişan, toplantı, gün ve benzeri etkinlikler için ücretsiz kullandıkları Hanım Evleri’nin sayısını mümkün olduğunca arttıracağız.

Whatsapp Image 2024 03 17 At 15.53.05

İmece Fırınları

Mahalle sakinlerinin bir araya gelerek geleneksel imece kültürünü yaşatmalarına ve mahalledeki dayanışmayı güçlendirmelerine yardımcı olan İmece Fırınları’nın sayısını arttıracağız.

Yeni Güneş Enerjisi Santralleri ve Elektrikli Araçlar

Çevre dostu yeni Güneş Enerjisi Santralleri kuracağız. Bu tesislerde ürettiğimiz enerjiyi belediyemize kazandıracağımız elektrikli araçlarda kullanacak, karbon salınımı azaltacak ve yakıttan tasarruf edeceğiz. Çevreci çalışmalarımızı her alanda arttırarak sürdüreceğiz.

İstihdam Ofisi

Eskişehir’de devrim niteliğinde bir yenilik, yapay zeka destekli özel istihdam ofisi. Eskişehir’de iş arama ve eleman bulma süreçlerini köklü bir şekilde dönüştürecek, teknoloji ve yenilikçiliği bir araya getiren özel bir istihdam ofisi kuracağız.

Mısır Kurutma Tesisi

Mısır üreten çiftçilerimizi desteklemek, üretimde verimliliği arttırmak, ekim alanlarından daha fazla yararlanmak amacıyla Kalkanlı mahallemizde Mısır Kurutma Tesisi’ni hayata geçireceğiz. Çiftçimiz kazanacak, şehrimiz kazanacak.

Dul ve Yetim Aylığından başka geliri olmayanlara Halk Kart Desteği

Türkiye’ye örnek olan sosyal yardım modelimiz Halk Market’ten faydalanan hemşehrilerimizin sayısını arttıracağız. Zorlu ekonomik koşullarda Dul ve Yetim aylığıyla geçinmeye çalışan hemşehrilerimize Halk Kart ile destek olacağız.

2 Yeni Ticaret ve Cazibe Merkezi

Belediyemiz mülkiyetindeki iki ayrı alanda, bölgedeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, ticari aktivitelerin yer aldığı cazibe merkezleri oluşturacağız.

Ulusal ve Uluslararası Festivaller

Odunpazarı’nda turizm, eğitim, kültür ve sanata katkı sunan festivallerimiz tüm hızıyla sürecek. Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, Uluslararası Cam Festivali, Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, Lületaşı Festivali ve Uluslararası 3D Gençlik Festivallerimizle Odunpazarı’nın prestijini yükseltmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Meltem Karakaş