Karnıyarık otu, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurken bağırsak sağlığını iyileştirir. Aynı zamanda vücuttaki yağ oranını azaltır, kolestrolü dengeleyerek kalp-damar sağlığına katkı sağlar.

Karnıyarık otu Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunabilir. Tohumlarına kadar kullanılan ot, çok yıllık otsu bir bitkidir. Peki karnıyarık otu nasıl ve nerelerde kullanılır?

Yüksek lif ve müsilaj içeren karnıyarık otu protein, trisakkarit planteoz, fitosterol ve triterpen gibi bileşenler barındırır.

Direkt olarak en etkili olduğu alan ise kilo verme ve kontrolüdür. Bağırsak sağlığını destekler ve kilo vermede etkili olur.

Karnıyarık otunun toz hali tokluk hissi oluşturur ve sindirim sistemini düzenler. Kapsül, çay ve tablet olarak da tüketilebilir. Günde bir veya iki tatlı kaşığı tüketilmesi uygundur.

Sağlıklı bir diyetin parçası olabilecek karnıyarık otu, toksinleri atma ve bağırsakları iyileştirmede etkilidir.

Vücuttaki duymuş yağ oranının azaltır ve kolestrolü dengeler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da bir direnç oluşturur. Kötü kolestrolü düşürme konusunda da son derece faydalıdır. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: Haber Merkezi