Kabadayı, yazısına “çok iyi bir insan, çok iyi bir öğretmen Firdevs Kahyaoğlu öğretmenimizi kaybettik” diyerek başladı. Kabadayı’nın Firdevs Kahyaoğlu  ile gili yazısı şöyle:
“Örnek kişiliği ve yüksek öğretmenlik nitelikleriyle kendisini tanıyan herkesin gönlünde taht kuran, öğrencilerine hep sevecen ve bir anne şevkatiyle yaklaşan gerçek idealist Cumhuriyet öğretmeni çok değerli Türkçe Öğretmenim Firdevs Kahyaoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. 
Almanya’ya çalışmaya gitmeleri sebebiyle ilkokul 2.sınıfta Babamdan, 5.sınıfta ise Annemden ayrı kalmış ve Seyitgazi Altıntepe İlkokulu’nu bitirdikten sonra Abimle birlikte Eskişehir’de Ar Dersanesi Pansiyonunda kalmaya başlamıştık. Ortaokulu Devrim Ortaokulu’nun Şubesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda okumuştuk. Ortaokulun ilk iki sınıfını Ticaret Lisesi’nde öğleden sonra, son sınıfı ise şu anki Cumhuriyet Lisesi’nin binasında okumuştuk. Yıldız Erkaya, Oya Atadan, Fethi Eser, Yüksel Üner gibi çok değerli öğretmenlerimiz olmuştu. Ancak birisi vardı ki diğerlerinden oldukça farklı ders işleme yöntemi ve öğrencilere yaklaşımı vardı. Türkçe Öğretmenimiz Firdevs Kahyaoğlu engin bilgi birikimine sahip olmasına karşın bir orkestra şefi gibi dersini mümkün olduğunca tüm öğrencileri konuşturarak işlerdi. İlgi ve dikkatimizi sürekli canlı tutardı. Dersin sonunda kısa bir değerlendirme yaparak düşüncelerini ortaya koyardı. Düşünce dünyamızın şekillenmesinde çok etkisi olmuştu. Aynı zamanda o yıl sınıf öğretmenimiz olan değerli Öğretmenim her birimizi çok iyi tanıyor, ailevi durumlarımızı ve özel yönlerimizi biliyordu. Bizlerle yakından ilgileniyor  ve  geleceğimize de ışık tutuyordu. Bir öğretmenden beklenenden çok fazlasını yapıyordu. Bana gösterdiği içten sevgi, benim için söylediği güzel sözler adeta Annemin yokluğunu aratmıyordu. 
Yıllar geçti. Ben de öğretmen oldum. Elazığ’dan Eskişehir’e geldikten sonra Öğretmenimin de Eskişehir’de yaşadığını öğrenince birçok öğretmenimle birlikte hemen hemen her 24 Kasımda Firdevs Öğretmenimi ziyarete gittim. Onun Annem gibi sevgi dolu bakışlarını ve sözlerini duymak beni çok mutlu ediyordu. Onun da benim ziyaretimden mutlu olduğunu hissettiğim için adeta koşa koşa Öğretmenime ziyarette bulunuyordum. Daha sonradan Türkiye’deki öğretmen örgütlenmesinde önemli mücadeleler veren, 1973-1977 yılları arasında Eskişehir Milletvekili olan eşi çok değerli Murat Kahyaoğlu Öğretmenimizi tanımaktan onur duydum.
1943 yılında İstanbul’da doğan Fatma Firdevs Kahyaoğlu Öğretmenim, Gazi Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ordu-Perşembe Öğretmen Okulu’nda öğretmenlik görevine başladı. Daha sonra Eskişehir Süleyman Çakır Kız İlköğretmen Okulu’nda, Cumhuriyet Lisesi’nde ve Süleyman Çakır Lisesi’nde görev yaptı.1982 yılında emekliye ayrıldı. Bir kızı ve bir torunu bulunuyor.
Çok Değerli Öğretmenimizi 28 Mayıs 2024 Salı Günü Alaattin Camii’nde ikindi namazının ardından kılacağımız cenaze namazı sonrasında Asri Mezarlık Özel Ada 107’deki ebedi istirahatgahına uğurlayacağız. Allah gani gani rahmet eylesin. Ruhu şad; mekanı cennet olsun! Başta Eşi Murat Hocam ve Kızı Dilek Kardeşim olmak üzere tüm yakınlarının ve tanıyanlarının başı sağolsun.”

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi