Araç sahiplerinden her yıl istenecek: İşte ödenecek yeni vergi Araç sahiplerinden her yıl istenecek: İşte ödenecek yeni vergi

Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’nde 1978 yılında kurulan Lütfü Yüksel Gıda, sahip olduğu yem fabrikası, bitkisel yağ fabrikası ve toplam 650 bin adetlik kapasiteye sahip iki tavuk çiftliğiyle kent ve ülke ekonomisine katkı veriyor.  


Ekonomim.com’un haberine göre, Lütfü Yüksel Gıda, bölgesindeki yağlık ayçiçeği tohumu ekim sahasının yüzde 300 artmasını sağladı. Tavuk çiftliğinde günlük 400 binin üzerinde yumurta üretimi gerçekleştiğinden bahseden Lütfü Yüksel Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yüksel, “Bugün gelinen noktada yaklaşık 60 kişilik istihdam sağlayarak günlük 400 binin üzerinde yumurta üretip paketleyerek pazara arz ediyoruz. Zincir marketler aracılığıyla Eskişehir, Bursa ve Burdur başta olmak üzere birçok bölgeye gönderiyoruz” dedi. 

Yıllık 25 bin ton bitkisel yağ da üretiyor

Bir yandan yumurta üretimini sürdürürken diğer yandan yatırımlarına devam ettiklerini kaydeden Yüksel, yem ihtiyaçlarını karşılamak ve yumurtalarındaki kaliteyi artırmak için yem fabrikası da kurduklarını vurguladı. Ardından bitkisel yağ üretimine de başladıklarının altını çizen Yüksel, yıllık 25 bin ton kapasiteli tesislerinde ayçiçeği yağı ürettikleri bilgisini paylaştı.

Üretimde işçi problemi büyüyor

Son dönemde en büyük problemlerinin çalıştıracak işçi bulamamak olduğuna dikkat çeken Lütfü Yüksel, “35 köyden oluşan bölgemizde yaşanan göç nedeniyle işçi problemi ortaya çıktı. Seyitgazi’nin nüfusu 38 bin civarındayken, ilçeden göç edenlere ek olarak bölgenin sit alanı ilanı edilmesiyle birlikte inşaatların durması sonucu nüfus yaklaşık 4 bine kadar düştü. Bugün gelinen noktada vasıfsız eleman dahi bulamıyoruz. Bu durum, bitkisel yağ üretim kapasitemizi biraz düşürmemize neden oldu” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi