BİM'den süt peynir ve yoğurt alanlar dikkat: Market açıkladı BİM'den süt peynir ve yoğurt alanlar dikkat: Market açıkladı

CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, Srebrenitsa Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından bir mesaj yayımladı.

Vekil Arslan mesajında şu ifadelere yer verdi;

" 8 binden fazla Boşnak sivil insanın hunharca katledildiği ve insanlık tarihinin en karanlık günlerinden biri olan Srebrenitsa Katliamı ‘ının yıldönümünde, hayatını kaybedenleri derin bir hüzün içinde saygı ve rahmetle anıyor, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyorum."

SREBRENİTSA KATLİAMI

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8.372 Bosnalı'nın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır.Sırp Cumhuriyeti Ordusunun dışında katliama "Akrepler" olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önleyememiştir.

Öldürülen Bosnalı sivillerden birisi olan, 13 yaşındaki Sadık Ömer Hüseinoviç'in mezarı
Srebrenitsa katliamı II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi