Şehit Onur İlkhan İlkokulu’nda bir üst düzey bürokratın eşi olan kadın öğretmenin yol açtığı huzursuzluk nedeniyle beş öğretmene kınama ve uyarma cezaları verilerek, görev yerleri değiştirildi. Yaşanan olaya tepki gösteren Eğitim Sen Eskişehir Şube Sekreteri Süreyya Üner, “İlimizde görev yapan bir üst düzey bürokratın eşinin, eşinden kaynaklı makam ve statü kullanma egosunun sonuçları ağır ve telafi edilemez bir durum yaratmıştır” dedi.

“STATÜ KULLANMA EGOSUNUN SONUÇLARI AĞIR VE TELAFİ EDİLEMEZ DURUM YARATMIŞTIR”

Bir süredir okulda huzursuzluk olduğunu ifade eden Üner, “Eskişehir'in güzide okullarından Şehit Onur İlkhan İlkokulunda yaşanan gelişmeler uzun zamandır sendikamız tarafından takip edilmektedir. İlimizde görev yapan bir üst düzey bürokratın eşinin, eşinden kaynaklı makam ve statü kullanma egosunun sonuçları ağır ve telafi edilemez bir durum yaratmıştır” diye konuştu. 

“HEP SİYASETTEN DE KOLLANMIŞTIR”

Huzursuzluk çıkaran öğretmenin siyaseten de kollandığını söyleyen Üner, “Bu eğitimci, aynı okulda fedakârca çalışan ve takdir gören çalışma arkadaşlarına mobbing, hakaret ve onur kırıcı davranışlarını uzun zamandır uygularken önlem alması gerekenler seyretmiştir, adeta bu sonuca davetiye çıkarmıştır. Sorunun kaynağı olan bu bürokratın eşi okulda huzur bırakmadığı gibi hep siyasetten de kollanmıştır. Eskişehir kamuoyu bilmelidir ki, bu durum tamamen eşinin statüsünde ve siyasi iklimden kaynaklanmıştır” şeklinde konuştu. 

“KOCAMAN BİR OKUL CEZALANDIRILMIŞTIR”

Yer değişikliğiyle toptan bir okulun cezalandırıldığını belirten Üner, “Soruşturma sürecinde Kasım ayı ara tatilinde, okuldan alınıp Odunpazarı Halk Eğitim Müdürlüğüne görevlendirildikten sonra okulda çalışma barışı sağlanmıştır. Kasım ayında görev yeri değiştikten sonra yaptığı şikayet ile arkadaşlarımız çok ağır ve hak etmedikleri cezalar ile karşılaşmışlardır. İstenen disiplin cezaları dışında talep edilen yer değişikliği ile kocaman bir okul cezalandırılmıştır” ifadelerini kullandı. 

“KOLLEKTİF CEZALANDIRMA YÖNTEMİNİN BEDELİNİ ÖĞRETMENLERİMİZ DEĞİL ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDEYECEKTİR!”

Üner konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kollektif cezalandırma yönteminin bedelini öğretmenlerimiz değil öğrencilerimiz ödeyecektir! Yarı tatilinin bitmesine az bir süre kala Şehit Onur İlkhan İlkokulundaki öğrencilerimizin ve velilerin moral motivasyonu bozulmuştur. Eskişehir'in eğitim ortamının geldiği son nokta tuz kokmuştur, dedirtmektedir. İl Milli Eğitim Müdürü bu sorunu adil olarak çözmelidir. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz ve inanıyoruz. Soruşturma sürecinde ortaya çıkan tablonun bedelini öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımıza kimse ödetemez. Eğitim Sen olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne son kez çağrıda bulunuyoruz: Bu karar adil değildir. Bir kişinin egosunu koca bir okula ödetemezsiniz. Bizim üyemiz olsun veya olmasın bu arkadaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız. Unutmayın ki, geç gelen adalet, adalet değildir.” 

Kaynak: Meltem Karakaş