Hulusi Akar: “TSK depremin ilk saatinden beri sahadaydı" Hulusi Akar: “TSK depremin ilk saatinden beri sahadaydı"

Bir takım ziyaretler için Eskişehir’e gelen eski Milli Savunma Bakanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, akşam saatlerinde bir vakıfta düzenlenen programa katıldı. ‘Türkiye’nin Güvenlik Politikası’ konulu programa konuşmacı olarak katılan Akar, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“Şu ana kadar 600-700 bin Suriyeli geri döndü”
Ülkelerinde çıkan savaşın ardından Türkiye’ye gelen Suriyelilerin bir kısmının geri döndüğünü ve kalanların da gideceğini söyleyen Hulusi Akar, “Suriye'nin kuzeyinde şartların oluşması için gece gündüz demeden kendi imkanlarımızla, dost ve müttefiklerin imkanlarıyla orada uygun bir şekilde şartlar hazırlayıp, hayatı normalleştirmeye çalışıyoruz. Hayat normalleştikçe, şartlar oluştukça buradaki insanlar da gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine dönüyorlar. Şu ana kadar 600-700 bin kişi döndü, dönecekler. Fakat bunu inatla körün gözüne parmak sokar gibi 'dönsünler.' İyi de şartlar ortada. Dolayısıyla bunun da bu şekilde bilinmesi lazım” dedi.

“Fransızların silah satmaktan başka derdi yok”
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilime dahil olan Fransa’nın tek amacının Ermenistan’a silah satmak olduğunu belirten Akar, “Bu Fransızlar her şeye nane oluyorlar. Doğu Akdeniz'den çıkıyorlar, Suriye'den çıkıyorlar. Şimdi Fransızlar işi gücü bıraktılar Kıbrıs bitti, Doğu Akdeniz bitti, Suriye'deki ulaşımlar bitti, çıktılar Ermenistan'a. Diyorlar ki Ermenistan'a, 'Türkler Azerbaycan'a yardım ediyor, onları silahlandırıyor. Biz de Ermenistan'ı silahlandıracağız.' Azerbaycan'a gittik geçenlerde. Dedik ya, bunların silah satmaktan başka derdi yok. Aynı şeyi Yunanistan'a yaptılar, aynı şeyi Ermenistan'a yapıyorlar. Bir bahaneyle kendilerince böyle sureti haktan görünüp, orada silah satıp para kazanma dertleri var” diye konuştu.“7 Ekim’den bu yana 28 bin 176 Filistinli katledildi, etnik temizliğe uğradı”
İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları hakkında da konuşan Hulusi Akar, yaşananların bir katliam olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Bu bir katliam. Bu katliam öyle bir katliam ki etnik temizlik. Öyle bir katliam ki, soykırım. Oradaki çoluğu çocuğu da katlettiler. Katletmeye de devam ediyorlar. 7 Ekim’den bugüne kadar 12 bin çocuk katledildi. 8 bin 190 kadın, bunlarla beraber toplam 28 bin 176 Filistinli katledildi, etnik temizliğe uğradı. Basın mensubu olduğu biline biline 121 basın mensubu katledildi. 337 sağlık personeli, doktor, hemşire katledildi. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler çalışanlarından birine bir şey olsa inliyor. Şimdi Birleşmiş Milletler kalmadı. Amerika bunlara dur dermiş gibi göz yumuyor. Bir de hesap yaparken gözden kaçan 7 bin 700 kayıp var.”

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi