Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çocuğu olan annelere yönelik 11 bin 500 TL tutarındaki destek programını duyurdu.

Ödemelerin doğrudan anneye yapılacağı ve bakıcılara ayrıca ödeme yapılmayacağı açıklandı.

Proje kapsamında toplamda 7 bin kadın, yani 3 bin 500 çalışan anne ve 3 bin 500 bakıcı, bu destekten faydalanacak.

Projenin bütçesi ise 15,3 milyon euro olarak belirlenmiş durumda. Destekten yararlanmak isteyen anneler için son başvuru tarihinin yaklaştığı belirtildi.


AĞUSTOS AYINDA BAŞLAYACAK

Ön kayıtların tamamlanmasının ardından kesin kayıtların Temmuz ayında sonuçlanacağını belirten Işıkhan, teşvik ödemelerinin Ağustos 2024 itibarıyla başlayıp 12 ay boyunca devam edeceğini açıkladı. Projenin sona ereceği tarih olarak ise 25 Ekim 2025'i belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla yürütülen projenin toplam süresinin 20 ay olduğunu vurgulayan Işıkhan, Ankara, İstanbul ve İzmir'deki 0-24 aylık çocuğu olan çalışan annelerin sisteme başvuru yapabileceğini belirtti.

Ödemelerin doğrudan anneye yapılacağını ve bakıcılara ayrı bir ödeme yapılmayacağını belirten Işıkhan, detaylarıyla proje hakkında bilgi verdi.


7 BİN ANNE YARARLANACAK

Işıkhan, projenin kapsamında aylık 325 euro (11 bin 500 TL) destek sağlanacak olan 3 bin 500 çalışan anneye ve bu destekle istihdam edilecek olan 3 bin 500 bakıcıya vurgu yaptı. Böylece toplamda 7 bin kadının projeden faydalanacağını belirtti.

Projenin bütçesinin ise 15,3 milyon euro olduğunu açıklayarak projenin finansal boyutuna dikkat çekti.

Kaynak: Haber Merkezi