Mayıs enflasyonu ne olmuştu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 3,37 arttı. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise TÜFE'deki artış yüzde 75,45 olarak gerçekleşti.

Beş aylık dönemde enflasyon yüzde 22,72 olarak kaydedildi.

Kira artış oranlarını belirleyen on iki aylık ortalama enflasyon ise yüzde 62,51 olarak belirlendi.

AÇIKLANDI

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre aylık enflasyon yüzde 1.64 olurken yıllık enflasyon yüzde 71,60 olarak açkalandı.

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği Haziran ayı enflasyon verisi açıklandı. Bu veriye göre, memur ve memur emeklileri maaşlarına yüzde 24,89 oranında zam yapıldı. SSK, Bağ-Kur, tarım emeklisi, dul ve yetim maaşlarına ise yüzde 24,73 oranında artış gerçekleştirildi.
 

EV VE İŞ YERİ KİRALARI BELLİ OLDU

Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte ev ve iş yerlerine yapılacak kira artış oranı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon aylık yüzde 1.64 yıllık yüzde 71.60 oldu.

Ev ve iş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 65.07 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 65.07 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 62.51 olmuştu.

EMEKLİ KÖK MAAŞ

Emeklileri yakından ilgilendiren enflasyon rakamlarının bu yıl için altıncısı açıklandı. Özellikle en düşük emekli maaşı alanları ilgilendiren bu verilere göre, Temmuz ayında kök maaşlarda artış gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılbaşından itibaren kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarının 10 bin liraya yükseltileceğini duyurmuştu. Bu düzenleme ile en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu.

Ancak, kök maaşları 10 bin liranın altında olan emekliler, açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte kök maaşlarında da artış yaşayacaklar.

Bugün açıklanan enflasyon verileri ile birlikte, altı aylık kümülatif artış oranı yüzde 24.73 olarak belirlendi. Böylece kök maaşlara yüzde 24.73 oranında zam yapıldı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi