Bazı hamileliklerde anne adayının göbek kısmında göbeği ortadan ikiye ayıran koyu renkli bir çizgi oluşmaktadır. Linea nigra olarak da adlandırılan bu çizginin oluşum sebebi gebelikte salgılanan melanosit stimulan hormonudur. Bu hormonun salgılanmaya başlaması ile vücutta bazı bölgelerde renk koyulaşmaları görülebilmektedir. Hormonun gebelik boyunca en belirgin etki gösterdiği alan ise göbek ve göğüs bölgeleridir. Bu kısımlarda kısa süre içerisinde gözle görülür bir koyulaşma yaşanabilmektedir.

Peki, gebelikte oluşan bu koyu renkli çizgiyi yok etmek mümkün müdür?

Bu çizgiyi tamamen yok etmek mümkün değildir. Ancak daha fazla koyulaşmaması için bakım yapılabilir. Karın bölgesine uygulanacak bitkisel yağlar ve düzenli olarak güneş kremi kullanılması yararlı olacaktır. Özellikle yaz hamileleri için düzenli güneş kremi kullanılması önemlidir. Göbek çizgisinin direk güneş ışınlarıyla temas etmesi daha belirgin ve daha koyu bir renk almasına neden olabilmektedir.

Koyu renkli çizgi ne zaman geçer?

Koyu renkli çizginin oluşma nedeni hamilelikte salgılanan hormon olduğundan tamamen geçmesi de ancak gebeliğin sonlanması ile mümkün olabilmektedir. Ancak doğumun gerçekleştiği gün hemen geçmesi mümkün değildir. Kadının cilt tipine göre çizginin geçme süresi de değişkenlik gösterecektir. Ortalama olarak 6-12 ay içerisinde koyu renkli çizgi tamamen geçmektedir.

Geçiş döneminde de güneş kremi ile koruma yapmaya devam edilmelidir. Ciltte kalıcı bir görüntü oluşmaması için doğum sonrası bakımlara düzenli şekilde devam edilmelidir.