Hamilelikte göbeğin orta kısmında oluşan koyu renkli çizginin varlığı anne adaylarının büyük bir kısmını rahatsız etmektedir. Üstelik bu çizginin oluşum nedeni bilinmediğinden bazen sağlıksız bir durum olabileceğinden de endişe edilebilir. Bu noktada anne adaylarının ‘linea nigra’ olarak da bilinen koyu renkli çizginin oluşum nedeni, kimlerde oluşabileceği, sağlıklı olup olmadığı gibi sorular karşısında bilinçlenmesi gerekmektedir. Ancak bu bilinçlenme ile vücuttaki değişimler hoşgörüyle karşılanabilecektir.

Göbek çizgisi neden oluşur?

Göbek çizgisi aslında gebelikte oluşmamaktadır. Yalnızca gebelikte bazı anne adaylarında belirgin hale gelmektedir. Normal zamanda da insan vücudunun orta kısmından geçen bu çizgi, gebelikte koyu renk alabilir. Bu da gebelikte salgılanan göğüs, bacak gibi bölgelerde de renk koyulaşmasına neden olan melanosit stimulan hormonunun (msh) varlığından kaynaklanmaktadır.

Kimlerde görülmektedir?

Koyu renkli göbek çizgisi genellikle esmer tenli veya kolay bronzlaşan gebelerde görülmektedir. Bunun dışında bazı kişilerde koyulaşmanın görülmesi bazılarında görülmemesi hususunda başka bir ayrım bulunmamaktadır.

Sağlıksız bir durum mudur?

Gebelerin yaklaşık yüzde 75’inde koyu renkli çizgi oluşmaktadır. Herhangi bir sağlıksız durumdan ötürü değil, tamamen cilt tipinin yatkınlığından kaynaklanmaktadır. Gebelik boyunca salgılanan melanosit stimulan hormonunun (msh), doğum ile sonlanmasının ardından, koyu renkli çizgi de kaybolacaktır. Bu nedenle anne adaylarının fiziksel görüntü ya da sağlıksız bir durumun oluşma ihtimalinden dolayı endişelenmelerine gerek yoktur.