Albayrak Makine Genel Müdürü Gürhan Albayrak, 3. Eskişehir Başarı Ödülleri’nde Yılın İş Adamı seçildi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Eskişehir Başarı Ödülleri 14 Ocak Cumartesi günü Kent Palace Event Center'da sahiplerini buldu. 600’ün üzerinde adayın olduğu gecede toplam 53 kategoride ödül verildi.
Ödüller, halk oylaması ve jüri inisiyatifi ile belirlendi. Yaklaşık 200 bin kişi oy kullandı. Gecede sunuculuk görevini ise Soner Yüksel ve Wilma Elles üstlendi. Törenin ardından Burak Kut konser verdi.
Organizatör Ahmet Can Akdemir, “Eskişehir'in ilk ve tek kırmızı halı organizasyonu aynı zamanda Türkiye'de de hem internet oylamasına hem de katılımcı sayısına baktığımız zaman Türkiye'nin en büyük yerel ödül töreni olma özelliği taşıyor. 200 bin kişiyi aşkın kişinin oy kullandığı 600'ün üzerinde adayın yer aldığı bir organizasyon. 53 kategorinin 30’u halk oylaması ve jüri inisiyatifiyle belirlendi. Kalan 23 kategori ise jüri üyelerimiz tarafından belirlendi" dedi.
Gürhan Albayrak kimdir?
1981’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Eskişehir’de tamamlayan Albayrak, küçük yaşta merhum babası H. Osman Albayrak’ı kaybetmesinin ardından erken yaşta iş hayatına atılır. Farklı işletmelerde çalıştıktan sonra ilk müteşebbis girişimi abisi Burhan Albayrak ile 1994 yılında Eskişehir Küçük Sanayi’de babaları merhum H. Osman Albayrak’ın kurduğu Albayrak Torna olmuştur.
İlk yerli ve milli peron ayırıcı kapı sistemini üretti
Hızlı adımlarla büyüyen Albayrak Torna Eskişehir TEKSAN sanayi sitesine oradan da 2013 yılında EOSB’ye taşınır. Talaşlı imalat sektöründe faaliyet gösteren firma 2008 yılında Aldoor markası ile demiryolu sektörüne girer. Türkiye’nin ilk yerli ve milli peron ayırıcı kapı sistemini üreten firma 2020 yılında Anonim şirketi oldu.
Küçük bir atölyeden…
Firmayı küçük sanayideki bir atölyeden 2 bin 500 metrekarelik bir fabrikaya dönüştürdü ve ilk ihracatını da 2019 yılında gerçekleştirdi. Havacılık ve savunma sanayi sektörlerinde de faaliyet göstermek isteyen Albayrak, 2018 yılında ABAG Mühendislik Havacılık Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurdu.
ETO, ESO, ARUS…
2009-2013 yılları arasında ETO 3. Meslek Grubu Komite üyeliği, 2010-2013 yılları arasında TOBB Genç Girişimciler İcra Kurulu Üyeliği ve 2014-2018 yılları arasında ESO 9. Meslek Grubu Komite Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2018 yılında Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na, 2021 yılında Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Yönetim Kurulu’na ve 2022 yılında Eskişehir Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Albayrak halen bu görevlerini yürütmektedir. Evli ve üç evlada sahiptir.