Altın piyasasında dalgalanmalar devam ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, nisan başında 2280 doları aşan ons altının iki kez 2430 doların üzerine çıktığını ve genellikle 150 dolarlık bant aralığında hareket ettiğini belirtti.

ABD'den gelen ekonomik veriler ve FED başkanlarının açıklamaları ons altını etkilerken, Türkiye'de Merkez Bankası'nın faiz kararları gram altın üzerinde baskı yaratıyor.

Yıldırımtürk, yatırımcılara dikkat etmeleri gereken üç önemli noktayı vurguladı ve altın alımında uzun vadeli stratejiler önerdi.


FAİZ ARTIŞINDAN BAHSETMEDİ

Geçen hafta ABD’den gelen bazı ekonomik verilerin "ülkede enflasyonist baskıların sürdüğüne" işaret etmesiyle birlikte, altın fiyatlarının rekor seviyelerden geri çekildiği gözlendi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Son toplantı tutanaklarında bazı FED üyelerinin faiz artışından dahi bahsetmesi, ons altın üzerinde baskı unsuru oldu.

Altın fiyatlarının bir süre daha bu seviyelerde kalabileceğini düşünüyoruz. Daha fazla düşüş öngörmüyoruz çünkü jeopolitik riskler hala varlığını sürdürüyor. Ancak yükselişlerin de sınırlı kalabileceği bir dönem olabilir” şeklinde konuştu.


ONS ALTIN BELİRLEYİCİ

Altın yatırımcıları için 3 kritik tavsiyede bulunan Mehmet Ali Yıldırımtürk, şunları söyledi:

“Birincisi; kısa vadeli düşünenler için şu anda altın alımı çok cazip değil, orta ve uzun vadeli düşünülmeli. İkincisi; toplam portföyünüzün en fazla yüzde 40’ını altına ayırabilirsiniz. Üçüncüsü; faiz oranları yüksekken bir miktar likitte kalınabilir. Böylece altında oluşabilecek muhtemel düşüşlerde alım fırsatı yakalanabilir.”

Gram altın fiyatlarının, dolar/TL kuru nedeniyle iç piyasada destek bulamadığını belirten Yıldırımtürk, “Dolayısıyla gram altındaki hareketler için şu anda ons altın daha belirleyici olabilir.

En yakın faiz indirimi beklentisi haziran ayında Avrupa Merkez Bankası'ndan gelecek. Bundan sonraki süreçte FED'in hareketleri, veriler netleştikçe daha iyi anlaşılacak” şeklinde hatırlatmada bulundu.

Ayrıca, yüksek faizlerin etkisiyle zaman zaman altından TL’ye geçişler yaşandığına dikkat çekilirken, özellikle konut ve taşıt ihtiyaçlarının son dönemde altın satışıyla karşılandığı belirtildi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi