Altın fiyatlarındaki rekor artışlar, 2024 yılının ilk çeyreğinde yatırımcıların umutlarını yeşertmişti. Ancak sonrasında gelen düşüşler, yatırımcıların endişesini artırdı.

Tunç Şatıroğlu, altın fiyatlarının gelecekteki seyrini değerlendirirken, FED'in faiz indirimi, jeopolitik riskler ve Çin Merkez Bankası'nın artan altın talebini etkili faktörler olarak gösterdi.


SABIRLI OLUN!

Tunç Şatıroğlu, yatırımcılara sabırlı olmaları gerektiğini hatırlatarak, altın yatırımının uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini vurguladı. Altın fiyatlarının son günlerdeki düşüşü, pek çok yatırımcıyı tedirgin etse de Şatıroğlu, bu durumun geçici olabileceğini ve altının değerinin zamanla yükselmeye devam edeceğini belirtti.


ALTININ GELECEĞİ NE OLACAK?

2024 yılının ilk çeyreğinde altın fiyatlarındaki rekor artışlar, yatırımcıların umutlarını yeşertmişti. Ancak sonrasında gelen düşüşler, yatırımcılarda endişe yarattı. 

Şatıroğlu, altın fiyatlarının gelecekteki seyrini değerlendirirken, FED'in faiz indirimi, jeopolitik riskler ve Çin Merkez Bankası'nın artan altın talebini bu yükselişin potansiyel nedenleri arasında gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamalarda Şatıroğlu, kısa vadeli olarak altın fiyatlarının stabil bir seyir izleyebileceğini, ancak uzun vadede yükseliş trendinin devam edeceğini öngördü. Yatırımcılara, piyasadaki dalgalanmalara karşı dirençli olmalarını önerdi.


GRAM ALTIN...

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, ons altın için 2450-2500 dolar arasında bir hedef fiyat belirledi. Gram altın içinse fiyatın 3 bin liraya kadar yükselebileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Altın işlemleri sırasında dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Şatıroğlu, güvenilir kuyumcular ve bankalar aracılığıyla işlem yapılmasının önemini belirtti. Sahte veya düşük kaliteli altın risklerine karşı yatırımcıları uyardı.

Ekonomik faktörlerin yanı sıra, politik gelişmeler ve merkez bankalarının politikaları altın fiyatları üzerinde doğrudan etkili olmakta. Özellikle FED başta olmak üzere, dünyanın önde gelen merkez bankalarının faiz kararları, altının cazibesini artırabilir veya azaltabilir. Bu yüzden, altın yatırımcılarının global ekonomik haberleri yakından takip etmeleri büyük önem taşıyor.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi