Fed'in faiz indirimi konusundaki tutumu, altın fiyatlarında artışa sebep oldu. Ekonomi uzmanları, gram altının gelecekteki rekor seviyesini ve bu konudaki tahminlerini paylaşarak piyasalara yön veriyor.

Mart ayında faiz indirimi beklenmemesi, ons altın, gram altın, çeyrek altın ve Cumhuriyet altını fiyatlarında artışa neden oldu. Uzmanlar, altının gram fiyatı konusundaki tahminlerini hemen paylaşarak tarihi verilerle destekleyerek rakamlar ortaya koydu.

ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklamasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, faiz indirimi için yeterli güvene sahip olunmadığını belirtti.

Powell'ın bu açıklamalarının ardından piyasalarda negatif bir tepki görülürken, altın pozitif bir ayrışma yaşadı. Ons altın fiyatı bu sabah itibariyle 2050 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Türkiye'de ise gram altın 2045 lira civarında değer kazanmış durumda. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3.344 TL, Cumhuriyet altını 13.759 TL ve 22 ayar bileziğin gram fiyatı da 1865 lira civarında seyrediyor.

Hem ons altın hem de gram altın için tarihi zirve tahminleri, Ekonomist Doç. Dr. Filiz Eryılmaz'dan geldi. Altın fiyatlarındaki gelecek adımları değerlendiren Eryılmaz, 2024 yılı için altın fiyatları tahminini paylaştı ve ikinci yarıda güçlü yükselişlerin beklendiğine dikkat çekti.


2500'LERE ULAŞACAK

Faiz indirimlerinin etkisiyle altın fiyatlarında ivmelenmeler öngören Eryılmaz, 2024'ün ikinci yarısında hem ons altın hem de gram altında tarihi zirvelerin görülebileceğini belirtti. Ayrıca, bu dönemde 2 bin 500'lük hareketin altın tarafında beklendiğini ifade etti.

Doç. Dr. Eryılmaz, yatırımcılara orta ve uzun vadeli perspektifle düşen fiyatları değerlendirmeleri için kademeli alım yapma önerisinde bulundu. Ayrıca, geri çekilmeleri alım fırsatı olarak gören uzman, kısa vadeli kazanç elde etmek isteyenlerin ise yükseliş trendini beklemeleri gerektiğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi