Alkan'nın açıklaması şöyle;

GENÇLERİN 19 MAYIS’I BAYRAM OLARAK KUTLAYABİLMESİ , SORUNLARINA KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETİLMESİYLE MÜMKÜNDÜR !

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi ve Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs ‘Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yılını kutluyoruz. Emperyalizme karşı mücadelenin ilk ve en önemli tarihsel simgelerinden biri olan 19 Mayıs tarihi, aynı zamanda bir ‘Gençlik Bayramı’ olarak kutlanmasına rağmen, gençlerimiz gençliklerini yaşamaktan çok uzak ve çarpık bir düzenin esiri olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır.

GENÇLERİMİZİN UMUDU ÇALINMIŞTIR!

Türkiye’de gençler evde, sokakta, okulda, üniversitede, iş yerlerinde uzun yıllardır baskıcı ve otoriter uygulamalarla karşı karşıyadır. Gençliğin sorunlarını önemsemeyen, tutarlı ve planlı bir gençlik politikası geliştirmeyen siyasi iktidar, yıllardır gençlerin yaşadığı sorunları ve taleplerini görmezden gelmeyi sürdürmektedir.

GENÇLİK GELECEKTİR, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ!

Gençlerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda nitelikli eğitim alması, insan onuruna yaraşır koşullarda, gelecek kaygısı olmadan yaşayabilmeleri için gerekli adımlar atıldığında, yıllardır yaşadıkları sorunlara kalıcı çözümler üretilebildiğinde 19 Mayıs’ın gerçek anlamda bir bayram olarak kutlanabilmesi sağlanabilecektir.

Ülkemizdeki koşullar ne kadar zor olursa olsun, eşit, özgür, laik, demokratik ve barış içinde yaşam mücadelemizi, çocuklarımız ve gençlerimizle birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.

Eğitim Sen olarak eşit, özgür bir yaşam ve aydınlık bir gelecek mücadelesinde birlikte yürüdüğümüz bütün gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.