Gün içerisinde tavsiye edilen miktarda, 2-3 litre arasında, su tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun günlük olarak su ihtiyacını karşılayabilmesi için bu şekilde tüketim yapılması gerekir. Vücut ihtiyacı olan suyu karşılayamadığında çeşitli sağlık sorunlarının oluşma ihtimali de artacaktır.

Gebelikte bu durum normalde olduğundan daha önemli bir hal alır. Çünkü bebeğin anne karnında büyüdüğü her gün anne adayının ihtiyacı olan oksijen miktarı da artmaktadır. Ve bu oksijenin karşılanabilmesi için düzenli olarak su tüketilmesi gerekir. Ancak bu şekilde anne adayı sıvı kaybından kaynaklanan sorunları yaşamadan, sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini tamamlayabilir.

Hamilelikte tavsiye edilen miktarda su tüketilmesi ile idrar yolu enfeksiyonlarının, kabızlık, baş dönmesi gibi sorunların yaşanması önlenebilir. Bu nedenle su tüketimi göz ardı edilmeden, önemle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Vücudunuzun sıvı kaybı yaşadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Vücudunuz olması gerekenden az su aldığında ya da hiç almadığında bunun sinyallerini vermeye başlayacaktır. Gün içerisinde su içmeyi unutuyorsanız bile bu sinyalleri takip ederek, su içmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Uzun süre susuz kaldığınızda baş dönmesi yaşanacaktır. Bu vücudun oksijensiz kalmasının bir sonucudur. Bunun yanında aşırı yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik, koyu renkli idrar, gözlerin ve ağzın kuruması da vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunun işaretidir.

Unutulmamalıdır ki bu belirtiler sıvı kaybının çok olduğu zamanlarda yaşanacaktır. Gebelikte bu denli susuz kalmak sağlıksız bir durumdur. Bu sebeple su içmeyi daima hatırlayabilmeniz ve alışmanız için yanınızda büyük bardak su bulundurabilirsiniz.