Piyasa uzmanları, yıl sonu enflasyonun %50 olacağını ve bu durumun doların değerini 50 TL'ye çıkaracağını tahmin ediyor.

Vatandaşların dolar alımına yönelmesiyle birlikte dolar/TL'nin değerinin artacağını belirten analistler, enflasyon ve döviz kurlarındaki gelişmelerin önümüzdeki 3 ay içinde daha netleşeceğini öngörüyor.

Güncel döviz kurları, ABD Doları için 32,2315 TL alış ve 32,2635 TL satış olarak şekilleniyor.


DOLARIN YÜKSELİŞİ...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in dezenflasyon ve enflasyon öngörülerine atıfta bulunan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, piyasanın son sözünü vatandaşın söyleyeceğini belirtti.

Zelyut, "Halkın enflasyon beklentisi yüksek. Tarımda çözülmeyen sorunlar ve dışa bağımlı sanayi modeli Türkiye'de başı bozukluğun zirvesine çıktı. Vatandaş artık buna dayanamıyor.

Migros'ta 40 lira olan bir çikolata benzin istasyonlarında 70 lira oluyor. Bu duruma 'başı bozukluk' demek abartı olmaz" şeklinde konuştu.


DOLARDA BEKLENENLER

Merkez Bankası'nın hedeflediği enflasyon rakamlarına ulaşılamayacağını düşünüyorum. Şu anki 32 TL'lik kur ve %40 enflasyon tahminleriyle bile yıl sonunda doların 44,80 TL'ye çıkacağını öngörüyorum.

Ancak en kötü senaryoda bile yıl sonu enflasyonun en az 50 olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki 12 ay içinde doların 50 TL'yi göreceğini tahmin ediyorum.

Enflasyon tahminleri değişirse doların seyri de buna bağlı olarak değişir. Halkın bu fiyatlar üzerinde yukarı yönlü beklentisi varsa, bu fiyatlar gerçekten yukarı yönlü hareket eder.

Vatandaşlar, parasını korumak için dolar almaya yönelince doların/TL'nin değeri yukarı çıkar. Önümüzdeki 12 aylık süreçte doların 48-50 TL arasında olmasını bekliyorum.

Enflasyon ve döviz kurlarındaki gelişmelerin 3 ay içinde daha net bir şekilde ortaya çıkacağına inanıyorum."

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: Haber Merkezi