Geçtiğimiz günlerde AK Parti Sarıcakaya ilçe teşkilatı ve mahalle başkanlarının da aralarında bulunduğu 80 kişi partiden istifa etmişti. İstifa edenlerin arasında AK Parti'den bir dönem Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler de bulunuyordu. İstifaların, Faruk Güler'in, kendisine söz verilmesine rağmen yeniden aday gösterilmemesi üzerine gerçekleştiği kaydedilmişti.
Sarıcakaya'da AK Parti'den istifa edenler Belediye Binası önünde toplu fotoğraf verdi. Belediye eski Başkanı Faruk Güler burada yaptığı konuşmada istifa etmelerine neden olan süreci şu ifadelerle anlatmıştı:

"2014'te AK Parti'den Sarıcakaya Belediye Başkan Adaylığı için şahsım Faruk Güler'e teklif geldi. Ben de kabul ettim ve çok kıymetli Sarıcakayalı hemşehrilerimizin desteği ile belediye başkanı seçildim ve ilçeme, hemşehrilerime hizmet etme şerefine eriştim.
Benim aday olarak gösterilmem sonrasında, 2001'de kurulan AK Parti Sarıcakaya'da ilk defa demokratik bir seçimle belediye başkanlığını kazanmış da oldu.
2019 Belediye Seçimleri öncesinde AK Parti başka bir arkadaşımıza adaylık teklifinde bulunduğu için, hakkımda tek bir soruşturma dosyası dahi bulunmamasına rağmen, ben seçimlere katılmadım ve AK Parti'nin kazanması için elimden gelen tüm gayreti de gösterdim.
Önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili süreç başladıktan sonra, benim hiçbir talepte bulunmamama ve istememe rağmen, partimiz aday olmam yönünde talepte bulundu. Bu konuda AK Parti'nin Eskişehir Teşkilatının önde gelenleri İttifak ile yapılacak görüşmeler ve anket sonuçlarını da baz alarak aday yapılmam konusunda hemfikir oldular ve bunu da bana şahitlerle ispat edebileceğim bir ortamda tevdi ettiler.
Bundan sonraki süreçte İttifak görüşmeleri henüz tamamlanmamış olan Yeniden Refah Partisi ile arabuluculuk yapmam için görevlendirildim.
Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Hatipoğlu ile Yeniden Refah Partisi yetkileri 4 defa bir araya gelmesine rağmen yapılan görüşmelerden ne yazık ki bir netice alınamadı. Buna rağmen, bir umut ışığı olması açısından, Sayın Hatipoğlu ve AK Partili yöneticiler Sarıcakaya Belediye Başkan Adaylığı ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmayarak ertelediler.

ADAY OLARAK AÇIKLANDI

Güler, Yeniden Refah Partisi tarafından dün Ankara Atatürk Spor Salonu'nda yapılan "Yerel Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı" sırasında partinin Sarıcakaya Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı.

Kaynak: Bülten