Son zamanlarda bankaların faiz oranlarını artırması, vatandaşların kredi kullanma isteklerini azaltıyor.

Örneğin, 100 bin TL kredi için yapılacak geri ödeme miktarının yüksek olması, insanları kredi almaktan vazgeçmeye itiyor.

İki farklı bankanın faiz oranları karşılaştırıldığında, en düşük faizli bankadan 100 Bin TL kredi almak isteyen bir vatandaş, yıllık %3,99 faizle karşı karşıya kalıyor ve bu durumda toplam faiz miktarı 36 bin 822 lira, aylık ödeme ise 11 bin 401 lira olarak hesaplanıyor. Bu kredinin toplam maliyeti 137 bin lirayı bulurken, yıllık maliyet oranı %85'e ulaşıyor.

Diğer yandan, en yüksek faiz oranını sunan bankadan aynı miktarı çekmek isteyen bir vatandaş için faiz oranı %6 olup, toplam faiz 57 Bin 587 TL ve aylık ödeme 13 Bin 132 TL olarak belirleniyor. Bu durumda kredinin toplam geri ödeme miktarı 158 Bin T'yi geçiyor ve yıllık maliyet oranı %149'a çıkıyor.

Faiz oranlarındaki bu büyük farklılıklar nedeniyle vatandaşlar zor durumda kalıyor ve tepkilerini dile getiriyorlar. Bir vatandaşın ifadesine göre, kredi çekmek zorunluluğu ve yüksek geri ödeme miktarları, bankalara fazladan para ödemek zorunda kalmalarına yol açıyor. Vatandaşlar, "Kredi çekiyoruz ve kazancımızın yarısını bankaya veriyoruz" şeklinde durumu özetliyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi