Temmuz ayında sona erecek olan yüzde 25 kira zammı sınırının kalkmasıyla birlikte, konut kiralarında artışların enflasyon oranına göre belirleneceği ifade ediliyor.


KİRA ZAMLARI YÜZDE KAÇ OLACAK?

2022 yılında enflasyonla mücadele kapsamında başlatılan yüzde 25 kira zammı sınırlaması daha önce bir yıl uzatılmış olması kiracılar arasında yeniden uzatılacağı beklentisi düşürdü. Uzman ise sınırlamanın ortadan kalkması ile birlikte konut kiralarındaki zamların yüzde 70'u bulabileceğini söylüyor.

Sınırlamanın ortadan kalması ile birlikte kira zamları yeniden 12 aylık enflasyon oranı üzerinden hesaplanmaya başlanacak. Son açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarına göre, 12 aylık ortalama yüzde 55,91'u buluyor. Yani yüzde 25'lik tavan uygulaması bu gün itibari ile kalkmış olsa konut sahipleri Mart'ta kiralara en çok yüzde 55,91 zam yapabiliyor olacaktı.

Kirasının ne kadar artacağını merak eden milyonlarca kiracı ise gözünü Temmuz enflasyon oranına dikti. Son TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi bilgilerine göre; sene sonunda enflasyonun yüzde 44 seviyesine gelmesi tahmin ediliyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi için de senenin geri kalanında ortalama aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 2,5 oranına denk gelmesi gerekiyor.

Yapılan hesaplamalara göre bu şartlar altında 12 aylık ortalamaların (aylık tavan kira zam oranı) gelecek aylarda şu şekilde olması bekleniyor:


ENFLASYON ORTALAMASI

Haziran yüzde 64.6

Temmuz yüzde 70.9

Ağustos yüzde 64.1

Eylül yüzde 62.4

Ekim yüzde 60.6

Kasım yüzde 58.8

Aralık yüzde 56.9

Enflasyon verilerine bakıldığında kira sözleşmesi Temmuz ayında yenileyecek olan konut sahiplerinin yapacağı tavan zam oranı yüzde 64,6, yenileme tarihi Ağustos'a denk gelenler için ise yüzde 70.9'a yükselecek.

Kaynak: Haber Merkezi