Emlak vergisi değerleri, belediyelerde 4 yılda bir toplanan takdir komisyonları tarafından belirleniyor. Bu yılın yeniden değerleme oranı yüzde 58.46 olarak açıklandı, bu da vergi tutarlarında yüzde 29.23'lük bir artış anlamına geliyor.


ÖDEME KOLAYLIĞI...

Emlak Vergisi Kanunu'na göre bazı durumlarda vergi muafiyeti sağlanabiliyor. Geliri olmayanlar, tek meskeni olanlar veya özel durumu olanlar bu muafiyetten faydalanabilirler. Ancak muafiyetten yararlanmak için belediyeye dilekçe verilmesi gerekiyor.

Emlak vergisi borcu olanlar veya bilgi almak isteyenler, belediyelerin online hizmetlerini veya e-Devlet'i kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ödemeler de e-Devlet aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmekte.


BİLDİRİM ZORUNLULUĞU...

Bu yıl gayrimenkul satın alanlar ise yıl sonuna kadar bulundukları ilçenin belediyesine bildirim yapmak zorundalar. Tapu tescil tarihi itibarıyla 3 ay içinde bildirim yapılması gerekmekte olup bu işlem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.

Emlak vergi bildirimi için gerekli belgeler arasında tapu fotokopisi, yapı kullanma izin belgesi ve iletişim bilgileri yer alıyor. Başvurular, ilgili belediyeye doğrudan yapılabileceği gibi e-Devlet üzerinden de kolayca gerçekleştirilebilir.

Kaynak: Haber Merkezi