Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde düzenlenen Sigortalı Anadolu Zirvesi'nin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) İkinci Başkanı Mehmet Verim konuşmasında sektörün dinamik yapısına dikkat çekerek, 2023 yıl sonu itibarıyla; finansal sektör içindeki payının %5,3 seviyesinde olan sigorta sektörünün 537 trilyon TL teminat tutarı ile GSYH’nın 20 katı teminat sağladığını ve bir önceki yıla göre yüzde 106 oranında büyüyerek 504 milyar TL düzeyinde üretim hacmine ulaştığını belirtti.

Mehmet Verim, “Toplam işletme sayısının yüzde 26’sının sigortalı olduğu göz önüne alındığında toplam verilebilecek sigorta teminatının 2,030 katrilyon TL’ye, toplam prim üretiminin 1,9 trilyon TL’ye ulaşabileceği görülecektir. Bu prim üretimini 2,8 kat artırma potansiyelimiz olduğunu göstermektedir." dedi.

Konuşmasında, hasar ve tazminat ödemeleri yoluyla GSYH’nın %2’si oranında ekonomik kaybın sigorta sektörü tarafından karşılandığına da dikkat çeken Verim, bu göstergeyle GSYH’daki yıllık büyüme oranları göz önüne alındığında sigortanın ekonomi açısından hayati önemini ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi