SES Eskişehir Şube Eş Başkanı Umut Özge Yılmaz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi’nde yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Üniversite hastanesinde yönetimsel ve sendika kaynakların sıkıntılardan kaynaklı suların bir türlü durulmak bilmediğini söyleyen Yılmaz, hastanenin şu an 3 müdür yardımcısı eksik olarak çalıştığını ve insanların verilen görevleri kabul etmek istemediğini ifade etti.

“BAŞHEKİM SENDİKA BAŞKANI AĞZIYLA KONUŞUYOR”

Umur Özge Yılmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Son zamanlarda basından sürekli takip ettik; ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sular durulmak bilmiyor. 1 yıldır sağlık hizmetleri müdürlüğünün sendika bürosu gibi çalışmasına müsaade eden başhekim, ilginç bir yöntemle Jülide Coşkun ve yardımcısını görevden aldı. Başhekim ve sendikacılar göz servisinden fotoğraf verdi, müdür olarak atanan Zeynep Akgözlü üye yapıldı. Müdür atandığında önce sendika temsilcileri ve başhekim yeni atanan müdür ile fotoğraf verip, yeni müdürümüz dediler. Fakat daha sonra başhekim ben atadım dedi, sendika biz atadık dedi. Başhekim’in  “Yüzde 90 üyesi olan sendikadan atama yaptım” açıklaması yapması sendika başkanı ağzı ile konuşmak değil midir? 

“MOBBİNG İDDİALARI GÜNDEM DÜŞMÜYOR”

Aynı zamanda nöbetçi müdür olarak atanan sendika baş temsilcisinin; mobbinge maruz kaldığı için istifa eden hemşireye, başhekim odasında, başhekim ve sendika başkanımızdan özür dile, tekrar üye ol, istediğin yerde başlatalım dediğine dair iddialar duyduk. Görevden alınan müdür ve müdür yardımcısının uzun süreli hastalık raporu aldığını duyduk,  daha önce mobbinge maruz kaldığı için istifa eden hemşirenin raporu bozdurulmuştu, görevden alınan müdür ve müdür yardımcısının raporu için de aynısı yapıldı mı? 

“İNSANLAR NİÇİN TEKLİF EDİLEN GÖREVLERİ KABUL ETMİYOR?”

Son olaylarda tartışmaların kavgaya, küfürleşmeye kadar vardığına dair iddialar geliyor kulağımıza. Günlerdir hastane 3 tane müdür yardımcısı eksik çalışıyor. ‘İnsanlar niçin teklif edilen görevleri kabul etmiyor?’ sorusu soruluyor. Ortada ciddi bir yönetim sorun olduğu aşikar. Ayrıca, basında çıkan memnuniyet anketi sonuçları ülke gündemine oturdu ancak anket sonuçları tartışılmadı. Emekçilerin memnuniyetsizliği ile ilgilenmeyi bırakıp, anket sonuçlarını basına kimin verdiği soruşturuldu.  

“KURUM BİRBİRİNE GİRMİŞ DURUMDA”

Sayın başhekimin basına verdiği röportajda iyi doktorum, çalışkanım, 20 yıldır alınmayan MR,  Pet-CT cihazını alıyorum mesajlarını gördük. Sadece mutfağı düzeltmeye çalışmak bile 6 ayını almış. Bizim yıllardır hep vurguladığımız konuya da değinmiş; doktor ve hemşire sayısının yetersizliğinden de bahsetmiş; istiyoruz vermiyorlar şeklinde eleştirilerini sunmuş. Bilimde ve eğitimde başarısıyla anılan ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi; son dönemde yönetim ve sendika kaynaklı yaşanan kaoslar ile gündemden düşmüyor. Kurum birbirine girmiş durumda Sayın Başhekim; sizinle durulmayacağı da aşikar. Böyle olmuyor; lütfen ayrılın.” 

Kaynak: Meltem Karakaş