Sokak hayvanlarına yönelik yasa tasarına tepki gösteren Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Hamamyolu Caddesi Yediler Parkı’nda bir araya geldi. Burada basın açıklaması yapan Platform üyelerine, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü de destek verdi. Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklaması yapan Nurettin Aldemir, sokak köpeklerinin katledilerek sorunların çözülemeyeceğini ve buna asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

Whatsapp Image 2024 06 02 At 15.12.04

“KÖPEK POPÜLASYONU TABİ Kİ KONTROL ALTINDA OLMALI”

Nurettin Aldemir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bizler de sokaklarımızın çocuklar için, kadınlar için, herkes için tam güvenli olmasını istiyoruz. Ey iktidar sahipleri bunun yolu “topla öldür” değil, hayvan haklarına saygılı şekilde koruma altına al, kısırlaştır, aşıla, güvenli ortamlarda yaşattır. Hiçbir hayvan sever, yaşam hakkı savunucusu bırakın köpekler insanlara saldırsın demiyor. Köpek popülasyonu tabi ki kontrol altında olmalı. Bunun yegâne yolu etkin kısırlaştırma yöntemidir. 

“SAHİPLENİLMEYENLER UYUTULACAK; DAHA AÇIK BİR İFADEYLE ÖLDÜRÜLECEK”

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi;  Adalet Bakanının ifadesine göre “Tarım ve Orman Bakanlığı; İçişleri Bakanlığı; Adalet Bakanlığı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik için düzenleme yaptı. TBMM’ye sunulduğu bildirilen yeni düzenlemeye göre ‘sokak köpekleri belediyeler tarafından toplanacak, bir ay süre içinde sahiplenilmesi beklenecek, sahiplenilmeyenler ise uyutulacak; daha açık bir ifadeyle öldürülecek.’

Whatsapp Image 2024 06 02 At 15.12.05

“5199 SAYILI YASA ÖLDÜR DEĞİL YAŞAT DİYOR”

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6. Maddesi ‘Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır’ diyor. Öldür demiyor. Aşıla diyor, kısırlaştır diyor, rehabilite et diyor, yaşat diyor. 

“BUNUN ADI VAHŞETTİR”

Yasada değişiklik yaparak sokak köpeklerini toplu katliamlarla yok etmek istiyorlar; meselenin özeti budur. Hiçbir canlının yaşam hakkı elinden alınamaz. Bunun adı vahşettir! Bunun adı cinayettir. Siz bunu yaparsanız sokak hayvanlarına işkence edenlere, öldürenlere; kısmen bile ola bu nedenle ceza verilenlere ne diyeceksiniz? Onlardan ne farkınız kalacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı iktidar temsilcileri ‘sahipsiz köpekler ile ilgili sorunun kısırlaştırma ile çözülemediğini’ belirten ifadeler kullanıyorlar ve toplu köpek katliamına toplumsal zemin hazırlamaya çalışıyorlar.  Bu doğru değil.”

Kaynak: Meltem Karakaş