31 Mart Yerel Seçimleri geride kaldı. Eskişehirli vatandaşlar kararını verdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Eskişehir’de seçimlerden büyük bir zaferle çıktı.

Merkezdeki üç belediyeyi açık ara farkla kazanan CHP, kırsalda uzun zamandır alamadığı Sivrihisar, Çifteler, Beylikova gibi ilçeleri kazandı. Türkiye genelinde de harita kırmızıya döndü. 

“CHP’NİN ALACAĞINI TAHMİN EDİYORDUK”

“Seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, CHP’nin kazanacağına inandıklarını fakat bu kadar büyük bir fark beklemediklerini söyledi. 

Yusuf Özyurt

“İyi değerlendiriyoruz. CHP merkezde 3 belediyeyi de aldı. Onun için iyi. Çok güzel oldu. Tahmin ediyordum ben zaten. Türkiye genelinde tahmin ediyordum. Eskişehir için daha iyi olacak.”

Ayşe Kocaoğlu

“Oh çok iyi oldu. Onlar gitsin başımızdan da nereye giderse gitsin. İstemiyoruz. bizi soydu soğana çevirdiler. Her şey pahalı. Zam zam zam. Herkes bayramlık almaya korkuyor. Yok cebinde para milletin. CHP’nin geleceğini biliyordum ben.”

İsmet Diken

“Vatandaş olarak çok iyi değerlendiriyoruz. Çünkü emekliler yapacağını en sonunda yaptı. Hükümetten alamayınca, zaten Eskişehir’de gelenekti CHP’nin kazanması. Bize uyarak herkes bizim gibi oldu. Eskişehir’de, her yerde çok fark oldu. Biz aynı şekilde kaldığımız yerden ileriye doğru devam edeceğiz.”

Necdet Engin

“Eskişehir çok güzel oldu. Nefes aldık. Ruhumuz açıldı. Artık buramıza kadar gelmişti. Şu anda emekli olan bir işçi ya da memur bir arabanın iki tekerini alamaz. Durumlar bu kadar vahim. Tarım bitti, emekli bitti, sanayi bitti. Sonuçlar bizi mutlu etti ama havalara uçuyoruz.”

Yalçın Türkmen

“Normal değerlendiriyorum. Beklediğimiz bir sonuçta. Ama beklediğimizin üzerinde fark oldu. Sivrihisar’ı ve bazı ilçeleri beklemiyordum. Onlar artısı oldu. Eskişehir’de yerleşmiş bir düzen vardı. Ayşe Ünlüce’yi sempatik buldum. Destekledik. Güzel.”

Kadir Yıldız

“Eskişehir iyi. Aynı düzen devam ediyor. Bu kadar fark olacağını tahmin ediyordum. Ayşe Hanım Hoca’nın yanında yetişti geldi. Hoca ona devretti. Hoca’nın aynı izinden giderler. Eskişehir için bundan sonra daha güzel olacak inşallah.”

Kaynak: Meltem Karakaş