ESKİŞEHİR DEĞİŞİMİ HAKKEDİYORDU”

Yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Gürcan, “Eskişehir’i alacağımıza çok inanıyordum. Eskişehir’in değişimi hak ettiğini düşünüyordum. Bu değişimin de Eskişehir’e çok şeyler getireceğine inanıyordum. İnsanların somut şeyleri değil başka şeyleri tercih ettiğini düşündüm. Bu bizim için bir ders, bir ibretti. Biz Eskişehir’i seviyoruz ve hizmet etmek istiyoruz” dedi. 

“BU ŞEHİR AKTÖR YETİŞTİREMİYOR” 

Eskişehir’in siyasi aktör yetiştirme konusunda eksik olduğunu söyleyen Gürcan, “Eskişehir’de büyükşehir belediye başkan adayı olmak isteyen kişi sayısı çok fazla değil. Benim getirdiğim temel eleştirilerden bir tanesi bu. Bu şehir kendi aktörünü kendi içerisinden çok yetiştirememiş. Eskişehir’de yetişmiş devletin üst kademelerinde ya da genel siyasette yer alacak çok aktör oluşturulamamış. Parlak kişilerin önleri hep kesilmiş” diye konuştu.  

“KENDİMDEN UTANDIM” 

Seçim sonuçlarının teşkilat üzerindeki etkisinden de bahseden Gürcan, “Biz liderimizden çok etkilenen bir partiyiz. Seçim sonuçları belli oldu. Meclis’teki iftara Cumhurbaşkanımızla bir göz temasımız oldu. Ben kendimden utandım. Balkon konuşması bir manifestoydu. Teşkilatta o dağılma ya da bozulma çok yaşanmadı. Teşkilatımız diğer illere nazaran kendisini daha iyi hissediyor. Çünkü Türkiye ortalamasını bu seçimler de biz de geçtik. Belki de Türkiye ortalaması düştüğü içindir. Normalde Eskişehir bu düşüşte çok daha fazla diplerde olmalıydı” değerlendirmesinde bulundu. 

“ESKİŞEHİR İÇİN UMUTLUYUM” 

Geçmişte Eskişehir’de yerel yönetimlerle iktidarın arasındaki kavgasının bu dönemde biteceğine dair umutlu olduğunu belirten Gürcan, “Bir hanımefendi başkanımız var. Hanımların daha detaycı ve daha iş bitirici olduğunu kendi yaşantımdan da görmüş birisi olarak söylüyorum. Daha somut sonuçlar alınacaktır. Kavgasız devam edecektir” ifadelerini kullandı. 


“SONUÇLARINA KATLANACAKLAR” 

Parti il teşkilatının düzenlediği bayramlaşma programına katılmayan ve sonrasında etkinlikten haberlerinin olmadığına ilişkin basına konuşan Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe başkanlarıyla ilgili de değerlendirme bulunan Gürcan, şunları söyledi: “İletişime en açık olduğumuz bir dönemde, bunun basının üzerinden gitmesi partimize yakışan bir örf değildir. Bayramlaşmaya gelmeyişlerinin arka planındaki şeyi bilemem. Bayramlaşmadır bu, geleceksin oraya. Eğer bir aidiyetin varsa ve halen devam ediyorsa gelirsin. ‘Ben sonradan öğrendim’ olmaz. Bizim partinin merkez ilçe başkanı. Gelecek, ev sahibi…  Oraya gelmeyerek yapmak istediği şeyi bence kendine zulüm etmek gibi bir şey. Kendine yanlış yaptı. Bizim partide kişiler, kişilerin tavırları bizi çok etkilemez. Bugüne kadar Tepebaşı İlçe Başkanlığı yapmış herkes oradaydı. Bizde kişiler değil, bulunan makamların gereği davranış vardır. Zaten süreçte başladı. Olağan kongremiz var. Olağan kongreler ilçelerle başlayacak. İlçeler kendi yapısını ve yönetimini yeniden oluşturacak. Belki bu sürecin içerisinde, sürece kendileri bizzat girmek istememiş olabilirler. Bilemiyorum… Bizimle işbirliği yapmalıydılar, iletişim kurmalıydılar. Her ne olursa bize yakışan budur. Eğer siz siyasi bir kimlikseniz kişisel, şahsi talepleriniz artık önemi yoktur. Kamu malısınız. Siyasetçiyseniz işin gereği, nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranılmalıdır.  O arkadaşlar da aslında çok güzel çalıştığımız arkadaşlar. Seçimde de çok gayretliydiler. Kendileri karar verdiler muhtemelen ve bu kararın sonuçlarına da katlanacaklardır diye düşünüyorum.” 

“İSTİFA ETTİKLERİNİ BASINDAN ÖĞRENDİM”

Gürcan, kongreden önce ilçe başkanlarının görevden alınıp, alınmayacağıyla ilgili soruya “Onun kararını ben veremem. Bana sorarlarsa söylerim. Sonuçta atamaları yapan bir teşkilat başkanlığı var. Onların önündedir muhtemelen. İletişim halindeyiz. Bunun basınla oluşmuş olmasına talihsizlik diyelim. Belki de acemilikte diyebiliriz. Düzelecektir. Kimler geldi, kimler geçti. Ben de kendilerinin istifa ettiklerini de basından öğrendim. Değişmezlerse çalışır mıyız, çalışırız tabi ki ” yanıtını verdi. 


“ANLATAMIYORUZ” DEMEK MAZERET OLMUŞ

Gürcan, Eskişehir’de iktidarın yaptığı hizmetlerin anlatılamadığıyla ilgili eleştirileriyle ilgili “Anlatamıyoruz demek mazeret olmuş. Yaptıklarımızın zamanla anlaşılacağını düşünüyorum. Bu şehre geldiğimde tabanımızda bir özgüven sıkıntısı vardı. Kendi seçim çalışmada fabrikalara gittik. Dinlerken renk vermeyenler, fotoğraf çektirmeye geldiğinde kısık sesle ‘ben size oy veriyorum’ diyordu. Bu utanılacak bir şey değil ki” dedi. 


“CİDDİYE ALINIYORSUNUZ”

Ankara’da bakanlıklar düzeyinde gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında da konuşan Gürcan, “Şehrin tüm aktörleri olarak gittiğinizde ciddiye alınıyorsunuz. Ulaştırma Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Strateji Başkanımızla görüştük. Önümüzdeki hafta Tarım ve Orman Bakanımızla görüşeceğiz. Sonuçta bizim partimiz iktidarda, bakanımız bizim bakanımız. CHP’den vekiller de isterlerse bakanlarımızla görüşebilir” diye konuştu.  

“2 BİN AİLENİN EV SAHİBİ OLMASI ENGELLENDİ”

Eskişehir’de inşaatı devam eden TOKİ konutları hakkında bilgi veren Gürcan
“Mamuca’da şuan üç etap bitmiş. 3109 adet konut… Bu da 5 bindi. Ama saygıdeğer Odunpazarı Belediye Başkanı itiraz edip, mahkeme kararıyla durdurulduğu için yaklaşık 2 bin ev sahibi olması mümkün olmayan ailelerimizin ev sahibi olmasını engellemiş oldular. Birinci, ikinci ve dördüncü etaplar da sona gelindi. Kasım ayı gibi anahtar teslim törenini yaparız. Üçüncü etap da yılsonunda tamamlanmış olur” dedi. 

“TOKİ’YE YAZILDIM, KURADA ÇIKMADIM”

Eskişehir’de yaşadığı yıllarda ev sahibi olabilmek için kendisinin de TOKİ’ye başvurduğunu anlatan Gürcan, “2005 yılında ben de TOKİ’ye yazılanlardanım. Sıraevler’deki TOKİ konutları için. Eskişehir’de benim hiç evim olmadı. Kaydoldum ama kurada çıkmadı. Ev sahibi olmada imkanı olmayanlar için TOKİ çok değerli bir kurumdur.  Şuana kadar Eskişehir’de 15 bin TOKİ konutu yapmışız. Daha da ilçelerde ihalesi yapılacak projelerimiz var” diye konuştu. 

“20 BİN TL KİRA ÖDÜYORUM” 

Konut kiralarının yüksekliğinden dert yanan Gürcan, “Çok kötü, ben 20 bine oturuyorum.  1,5 sene önce girdim.  ‘Sayın vekilde ev alamıyorsa vay halimize…” diye yanlış anlaşılmasın. Ben bambaşka hayat tarzı olan birisiyim. Öteki şeylere götüremeyeceğim şeyler için faize ve borca girmem. Benim param ne kadarsa ben onu harcarım. Şikayetçi değilim” ifadelerini kullandı. 

“YOLLAR ASLA TASARRUFA GİRMEYECEK”

Gürcan, ilçelerin kentle olan bağlantı yollarının ne zaman yapılacağı ile ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Alpu yolunda istimlak sürecinde itirazlar olmuş. Vatandaşların bir kısmı mahkemeye vermiş. Şuan için mahkeme süreci de bitmek üzere. Alpu yolunu merak etmeyin. Alpu yolu bitecek, kesin. Zor kısmı bitti. Seyitgazi Kırka yolu için sağ olsun Fatih bakanım çok uğraştı. Şuan ihalesine çıkıldı. Sarıcakaya, Alpu, Seyitgazi yolları için 3 milletvekili görüştük. Dünyanın yaşadığı kriz var. Bizde deprem de oldu. Tasarruf genelgesi de var ama Seyitgazi ve Alpu yolları asla tasarruf içine girmeyecek. Geçen sene o bütçe çıktı. Artık onu kimse engelleyemez."


“LİMAN BAĞLANTISI İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLADI”

Eskişehir OSB’nin Gemlik Limanına demiryolu ile bağlantısıyla ilgili Strateji Başkanıyla görüştüklerini aktaran Gürcan, “İşlemler başlatıldı. Yatırım programına alınması yazısı hazırlandı.  Dünya Bankası’ndan yararlanılacak. Daha önce asılsaymış, daha kolay yapılırmış. Bastırmak lazım” dedi.  


“HEP ÖZEL SEÇİLMİŞ” 

Gürcan, konuşmasına şöyle devam etti: “İktidar, Eskişehir’e şuana kadar Kütahya ve Afyon’dan kat kat fazla para yatırmış, yatırım yapmış. Eskişehir’e bir değer verilmiş. Eskişehir siyasetinde görev alacak kişiler de hep özel seçilmiş. Hem partinin üst düzeyin de hem karar vericilikte, hem de icra olarak güçlü insanlar gelmiş. Bakanken burada vekillik yapmışlar. Bir şehrin bakanı olmak çok değerlidir. 

“DÖRTTE BİRİ 65 YAŞ ÜSTÜ” 

Eskişehir nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çeken Gürcan, “Merkez ilçenin dörtte biri 65 yaş üstü. Bu ne demek biliyor musunuz? Bu hızla giderse her sokağa huzur evi yapsak yetiştiremeyiz demektir. Doğurganlık düştü. 50 yıl sonraki nüfusu düşündüğünüz de Eskişehir’e yapılacak politikaların başında yaşlılık politikaları üzerinden hem yerel yönetimler hem de hükümet kesinlikle çalışma yapmalıdır. Huzurevi konusunda iş adamlarımızdan destek de almak istiyoruz. Bu yönde bir girişimimiz var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi